$8,799.00
Integrated Refrigerator Freezer, 30", Ice & Water - RS3084WLUK1
$8,799.00
Key Features
Variable Temperature Zone
Activesmart Foodcare
Internal Water Dispenser And Ice Maker
Flexible Storage
Complementary Design
Perfect Fit
Design Quality
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Variable Temperature Zone
Activesmart Foodcare
Internal Water Dispenser And Ice Maker
Flexible Storage
Complementary Design
Perfect Fit
Design Quality
Specifications
Capacity
| Yes | |
| Total gross capacity | 15.87cu ft |
| Volume | 15.9cu ft |
| Volume freezer | 5.4cu ft |
| Volume refrigerator | 10.5cu ft |
Consumption
| Yes | |
| Energy rating | Energy star |
| Energy usage | 478kWh/year |
Features
| Yes | |
| Adjustable door shelves | 4 |
| Adjustable glass cantilevered shelves | Yes |
| Covered door shelves | 1 |
| Door alarm | Yes |
| Fruit and vegetable bins | 2 |
| Gallon door shelves | 1 |
| Internal water dispenser | Yes |
| LED bin lighting | Yes |
| LED ceiling lighting | Yes |
| LED lighting | Yes |
| LED side lighting | Yes |
| SmartTouch interface at counter height | Yes |
| Stackable bottle holders | 4 |
Freezer Features
| Yes | |
| Automatic ice maker | Yes |
| Door alarm | Yes |
| Fast freeze | Yes |
| Freezer bins | 2 |
| Freezer trays | 1 |
| Ice Boost | Yes |
| LED bin lighting | Yes |
| LED ceiling lighting | Yes |
| LED side lighting | Yes |
| Max Cold | Yes |
| SmartTouch interface at counter height | Yes |
Performance
| Yes | |
| ActiveSmart™ Foodcare | Yes |
| Adaptive defrost | Yes |
| Dual evaporator | Yes |
| Frost free freezer | Yes |
| Humidity control system | Yes |
| Inverter controlled compressor | Yes |
| Sabbath mode | Yes |
| Variable food modes | Pantry; Fridge; Soft freeze; Freezer |
| Variable temperature zones | 2 |
Power requirements
| Yes | |
| Rated current | 10A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 115V |
Warranty
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
| Sealed system parts only | 5 years |
Other
| Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 406 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 406 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 406 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 420.6 lbs. |
| Total of Cubes | 33.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 420.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















