$4,499.00
Integrated Refrigerator Freezer, 24", Ice & Water - RS2474BRU1
$4,499.00
Key Features
Perfect Fit
Internal Water Dispenser And Ice Maker
Mix & Match
Clever Energy
Flexible Storage
Simple Installation
Ease Of Use
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Perfect Fit
Internal Water Dispenser And Ice Maker
Mix & Match
Clever Energy
Flexible Storage
Simple Installation
Ease Of Use
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
| Sealed system parts only | 5 years |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Hinge change (from right hinge to left hinge) | Yes |
Capacity
| Yes | |
| Volume | 10.7cu ft |
| Volume freezer | 4.3cu ft |
| Volume refrigerator | 6.4cu ft |
Consumption
| Yes | |
| Energy rating | Energy star Most efficient |
| Energy usage | 382kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info | 134.7kgCO2e/year |
Features
| Yes | |
| Adjustable door shelves | 4 |
| Adjustable glass cantilevered shelves | Yes |
| Covered door shelves | 1 |
| Door alarm | Yes |
| Internal water dispenser | Yes |
| LED bin lighting | Yes |
| LED ceiling lighting | Yes |
| LED lighting | Yes |
| LED side lighting | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| SmartTouch control panel | Yes |
| Stackable bottle holders | 2 |
| Water tank capacity | 30.7oz |
Freezer Features
| Yes | |
| Automatic ice maker | Yes |
| Bottle chill | Yes |
| Door alarm | Yes |
| Fast freeze | Yes |
| Freezer bins | 3 |
| Ice Boost | Yes |
| Ice making rate per day | 2.2lbs |
| LED bin lighting | Yes |
| LED ceiling lighting | Yes |
| LED side lighting | Yes |
Installation Dimensions
| Yes | |
| Minimum inside width of cabinetry frame | 23 5⁄8" |
| Minimum internal depth of cabinetry | 24" |
| Minimum internal height of cabinetry | 74" |
Performance
| Yes | |
| ActiveSmart™ Foodcare | Yes |
| Adaptive defrost | Yes |
| Dual evaporator | Yes |
| Frost free | Yes |
| Humidity control system | Yes |
| Inverter controlled compressor | Yes |
| Sabbath mode | Yes |
Power requirements
| Yes | |
| Rated current | 10A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 115V |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.74 lbs. |
| Total of Cubes | 21.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















