Autograph Edition 24 in. Touchstone 168 Can Outdoor-Rated Dual Refrigerator Drawer with Black Stainless Steel Doors and Polished Gold Helix Handles - RDSOZBS24KG
Autograph Edition 24 in. Touchstone 168 Can Outdoor-Rated Dual Refrigerator Drawer with Black Stainless Steel Doors and Polished Gold Helix Handles
Model: RDSOZBS24KG




















Autograph Edition 24 in. Touchstone 168 Can Outdoor-Rated Dual Refrigerator Drawer with Black Stainless Steel Doors and Polished Gold Helix Handles
Model: RDSOZBS24KG
Key Features
INDOOR & OUTDOOR COMPATIBILITY
INTEGRATED PANEL & PANEL-READY DOORS
FULL STAINLESS STEEL INTERIOR & EXTERIOR
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
INDOOR & OUTDOOR COMPATIBILITY
Easily store a wide range of tastes with spacious shelving perfect for any preferred beverage.
INTEGRATED PANEL & PANEL-READY DOORS
Easily match your cabinetry or stand out with a timeless option like stainless steel, black stainless steel, and more.
FULL STAINLESS STEEL INTERIOR & EXTERIOR
Quality that you can see and feel—inside and out. Enjoy a premium stainless steel build that boasts a luxury style
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 23.88 in. W x 23.19 in. D x 34 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 38.13 |
| Cut-out Dimensions | 24 in. W x 24 in. D x 34.5 in. H |
| Refrigeration Size (Width) | 24 in. |
Details
| Appliance Category | Undercounter Fridge Drawer |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel with Black Stainless Steel Panels |
| Hardware Color/Finish | Polished Gold |
| Fridge Capacity | 4.6 cu. ft. |
| Energy Consumption | 288 kWh/year |
| Temperature Zone | 34°F-65°F |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Door Alarm | Yes |
| Voltage | 120V |
| Amps | 15A |
| Lights | - |
| Number of Fridge Shelves | - |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Sanitation Listed, cETL Listed, California Title 20 |
| Manufacturer Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 Inch |
| Shipping Height | 39 Inch |
| Shipping Length | 28.19 Inch |
| Shipping Weight | 167 lbs |
| Total of Shipping Weight | 167 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 Inch |
| Height | 34 Inch |
| Depth | 23.19 Inch |
| Weight | 127 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.46 Ibs |
| Total of Cubes | 10.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.46 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











