Autograph Edition 30 In. 16.7 Cu. Ft. Column Refrigerator In Black Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Champagne Bronze Accents - RCRVZBS30CB
Autograph Edition 30 In. 16.7 Cu. Ft. Column Refrigerator In Black Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Champagne Bronze Accents
Model: RCRVZBS30CB























Autograph Edition 30 In. 16.7 Cu. Ft. Column Refrigerator In Black Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Champagne Bronze Accents
Model: RCRVZBS30CB
Key Features
Split Cooling Zones
Flex Drawers
Adjustable Temperatures
Graphite Gray Interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Split Cooling Zones
Comfortably store multiple grocery items inside the ZLINE Column Refrigerator featuring 2 cooling zones for optimal organization
Flex Drawers
Adjust temperatures between 30°F and 41°F inside the lower cooling zone’s 3 specialty flex drawers, perfect for chilling wines, meats, and other items for any occasion
Adjustable Temperatures
Create an ideal cooling environment with a 36°F to 47°F range in the upper cooling zone that includes a full-width pantry drawer for added storage
Graphite Gray Interior
ZLINE’s Graphite Gray interior is an upscale finish that offers a colorful contrast when storing your favorite foods, beverages, and other items
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 88.56 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 396 lbs |
| Total of Shipping Weight | 396 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 83.56 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 356 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 416.94 Ibs |
| Total of Cubes | 33.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 416.94 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in. W x 23.31 in. D x 83.56 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 83.5625 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 55.5 |
| Cut-out Dimensions: | 30.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 30 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Fridge Capacity: | 16.7 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 325 kWh/ year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Temperature Zone: | 30°F (-1°C) - 41°F (5°C) |
| Door Style: | Single Door (Reversible Hinge) |
| Depth Type: | Counter Depth |
| Interior Finish: | Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code |
| Product Weight (lb.): | 356 |
| Decibels: | 41 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 115V/60Hz |
| Amps: | 2A |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
| Water Dispenser: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











