30" Designer Freezer Drawers - Panel Ready - ID30F
Key Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Specifications
Product Details
| Overall Dimensions | 30" W x 34 1/2" H x 24" D |
| Freezer Capacity | 5.1 cubic feet |
| Energy Star Certified | Yes |
| Annual Energy Usage | $50 (356 kWh) |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 205 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
| Total of Cubes | 14.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sub-Zero Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














