30" Designer Refrigerator/Freezer Drawers with Ice Maker - Panel Ready - ID30CI
30" Designer Refrigerator/Freezer Drawers with Ice Maker - Panel Ready
Model: ID30CI
Key Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Yields ice automatically and “max ice” for additional production
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Yields ice automatically and “max ice” for additional production
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Specifications
Product Details
| Overall Dimensions | 30" W x 34 1/2" H x 24" D |
| Refrigerator Capacity | 3 cubic feet |
| Freezer Capacity | 2 cubic feet |
| Shipping Weight | 220 lbs |
| Annual Energy Usage | $64 (458 kWh) |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Energy Star Certified | Yes |
| Star-K Certified | Yes |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 220 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
| Total of Cubes | 14.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sub-Zero Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














