Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler - SPR488BOS
Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler
Model: SPR488BOS






Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler
Model: SPR488BOS
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
Weatherproof design
Double pane tempered glass door
Reversible door
Factory installed lock
17" shallow depth
Adjustable shelves
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Built-in capable
Make the best use of space by installing your refrigerator under the counter
Weatherproof design
Approved for use in the outdoors, with a sealed exterior and double pane tempered glass door
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view of stored products, with an elegant trim in seamless stainless steel
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to adjust to your setting as needed
Factory installed lock
Keyed lock offers added security, with two keys included
17" shallow depth
Ideal for home wet bars, island kitchens, and other applications with limited footprint space
Adjustable shelves
Three glass shelves with six positions for optimal storage and easy cleaning
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Professional handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open for an attractive and energy efficient view
Black interior finish
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Versatile construction
Versatile design allows for residential use
Adjustable thermostat
Dial thermostat with seven temperature settings offers easy temperature management
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Sealed back
Space saving design with easier cleanability and added protection from the elements
Right-angle plug
Provides flexibility in unit placement without needing added depth
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
HTS CODE: 8418.50.0080
Upright coolers incorporating refrigerating equipment, each measuring not more than 77 cm/30.315" in width, not more than 78 cm/30.7" in depth and not more than 200 cm/78.75" in height, weighing not more than 127 kg/280 lb, with one swing-type transparent glass door
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 17 in. |
| Weight | 70 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 76.68 lbs. |
| Total of Cubes | 6.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 76.68 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth with Handle | 18.63" (47 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.75" (88 cm) |
| Capacity | 3.13 cu.ft. (89 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 285.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 70.0 lbs. (32 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075877 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Can Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 50ºF |
| Sound Level | 32.6 dB |
| Interior Height | 29.0" (74 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.25" (16 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











