$4,615.00
24" Wide Mini Reach-In Beverage Center with Dolly - SCR1401RI
$4,615.00
Key Features
Slim fit
Commercially approved
Factory-installed dolly
Half-sheet aluminum pans
Reach-in design
Convertible use
Seven adjustable chrome shelves
Heavy-duty tray holders
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slim fit
Just 24" wide and deep for an easy fit in any setting
Commercially approved
Design meets UL-471 commercial standards and is ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
Factory-installed dolly
Unit ships on a dolly with four 3" high casters (rear two are locking) to allow easier mobility between the kitchen and dining area
Half-sheet aluminum pans
Seven adjustable half-sheet pans make loading and unloading contents easy
Reach-in design
Unique design makes it easy for busy wait staff to access stored contents
Convertible use
Ships on a dolly for easy mobility, but can be removed and serve as a freestanding refrigerator as needed
Seven adjustable chrome shelves
Extra shelves for alternate storage as needed
Heavy-duty tray holders
Includes seven adjustable U-shaped tray holders for strong support of interior trays and sheet pans
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Double pane tempered glass door
Heat-safe glass door with stainless steel trim offers full display all the way down to the floor
Self-closing door
Door will automatically close when left ajar, preventing items from accidentally being left exposed to ambient temperatures
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit
Recessed LED lighting
On/off button to illuminate stored products with an attractive and energy efficient glow
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
High temperature alarm
Alarm sounds if the interior temperature rises out of suggested range
Professional handle
Attractive design in stainless steel to complete the look
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 72.13 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.22 lbs. |
| Total of Cubes | 23.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.22 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 73.0" (185 cm) |
| Height of Cabinet | 72.13" (183 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.63" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 12.6 cu.ft. (357 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 215.0 lbs. (98 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075365 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Aluminum Sheet Pans & Chrome Shelves |
| Shelf Qty | 14 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 68ºF |
| Interior Height | 59.75" (152 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















