24" Wide Blanket Warmer/Beverage Center - PHC61GSCR610BLSTACK
Key Features
Space-saving design
Slim 24" footprint
SCR610BL display refrigerator
PHC61G warming cabinet
Easy assembly
ENERGY STAR qualified (refrigerator only)
Stainless steel interior (both units)
Stainless steel trimmed double pane tempered glass door (both units)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Space-saving design
Allows you to create a full refrigerator-blanket warmer combination with independent controls in a slim-fitting footprint
Slim 24" footprint
Ideally sized for use in space-challenged facilities
SCR610BL display refrigerator
5 cu.ft. commercial all-refrigerator with digital controls and automatic defrost operation for low maintenance storage with full visibility
PHC61G warming cabinet
PureTherm glass door warming cabinet with 5 cu.ft. interior to hold blankets at their ideal temperature
Easy assembly
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom refrigerator and place and secure the warming cabinet on top
ENERGY STAR qualified (refrigerator only)
SCR610BL meets ENERGY STAR standards as a commercial refrigerator
Stainless steel interior (both units)
Offers lasting durability and improved sanitary conditions
Stainless steel trimmed double pane tempered glass door (both units)
Heat-safe doors offer a full view of both interiors
Adjustable cantilevered shelves (both units)
Cantilevered chrome shelving offers a variety of configurations to accommodate different sized items
Factory installed locks
Both units include a front keyed lock for added security
Digital thermostats
Electronic controls for both sections to ensure easy temperature management. Warming cabinet features an external LED temperature readout
Interior LED lighting (refrigerator)
All-refrigerator features LED lighting for an attractive and efficient look inside
Professional handles
Stainless steel handles offer a strong grip with a professional look
Sealed back
Space saving design that allows easier cleanup
Reversible doors
User-reversible door swings on both models for more flexibility
Automatic defrost
Reduces user maintenance with auto defrost operation in the lower refrigerator
Anti-tip bracket
Included for easy installation and added safety
Foamed-in-place cabinet
Ensures the interior is efficiently insulated
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 74 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.26 lbs. |
| Total of Cubes | 24.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.26 lbs. |
Overview Warming & Cooling Cabinet
| Height of Cabinet | 74.0" (188 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 10.0 cu.ft. (283 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059280 |
| Top Unit | Warming Cabinet |
| Door Swing (Top Unit) | RHD |
| Reversible (Top Unit) | Yes |
| Adjustable Shelves (Top Unit) | Yes |
| Shelf Type (Top Unit) | Chrome |
| Shelf Quantity (Top Unit) | 2 |
| Thermostat Type (Top Unit) | Digital |
| Temperature Range (Top Unit) | 120 to 150ºF |
| Interior height (Top Unit) | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width (Top Unit) | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth (Top Unit) | 19.5" (50 cm) |
| Capacity (Top Unit) | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Refrigeration Unit | All-Refrigerator |
| Door Swing (Bottom Unit) | RHD |
| Reversible (Bottom Unit) | Yes |
| Adjustable Shelves (Bottom Unit) | Yes |
| Shelf Type (Bottom Unit) | Chrome |
| Shelf Quantity (Bottom Unit) | 3 |
| Interior Light (Bottom Unit) | Yes |
| Thermostat Type (Bottom Unit) | Digital |
| Temperature Range (Bottom Unit) | 36°F to 43°F |
| Interior Height (Bottom Unit) | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width (Bottom Unit) | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth (Bottom Unit) | 17.38" (44 cm) |
| Capacity (Bottom Unit) | 5.0cu.ft. |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Fan Type | Interior and Exterior |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













