24" Wide Blanket Warmer - PHC61G
Key Features
Electronic readout
Digital thermostat
120 to 150ºF Temperature Range
Double pane tempered glass door
Professional handle
Cantilevered shelving system
Stainless steel interior
Factory installed lock
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Electronic readout
Large LED temperature display ensures your staff can easily monitor the interior temperature
Digital thermostat
Electronic controls are conveniently located for easy temperature adjustment
120 to 150ºF Temperature Range
Designed and set for hospital blankets
Double pane tempered glass door
Heat-safe glass door offers a full view of stored contents, with a stainless steel door trim to highlight the interior
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Cantilevered shelving system
Easily adjustable to accommodate virtually any size
Stainless steel interior
Interior walls are constructed from stainless steel to ensure lasting durability and easy cleaning
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Flush back
Space saving design with easier cleanability
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Full capacity
5 cu.ft. interior in a slim-fitting 24" footprint
Magnetic door gaskets
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Fan-assisted heating
Interior blower ensures cabinet is evenly heated from top to bottom
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Optional dolly
Specially designed for PURETHERM warming cabinets, DOLLYPHC features four locking casters and stainless steel construction for durability and easy mobility
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 39.5" (100 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 5.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Shipping Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101050393 |
Warming Cabinet
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.5" (50 cm) |
| Dolly | Optional |
| Temperature Range | 120 to 150ºF |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 39.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 44.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 157.8 lbs. |
| Total of Cubes | 12.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 157.8 lbs. |
Overview Warming Cabinet
| Height of Cabinet | 39.5" (100 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 5.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101050393 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.5" (50 cm) |
| Dolly | Optional |
| Temperature Range | 120 to 150ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














