$2,784.00
Was$3,099.00Save $315.00 (10%)
24" Beverage Center with Glass Door and Wood-Front Racks - KUBR524SPS
$2,784.00
Was$3,099.00Save $315.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
PrintShield® Finish
4.8 Cu. Ft. Capacity
Backlit Touch Controls
Designed to be Personalized
Door Alarm
Glass Shelves with Metallic Accents
Motion-Activated LED Lighting
Sabbath Mode (Star-K Certified)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
PrintShield® Finish
resists smudges and fingerprints for a clean, classic look. The specialized stainless steel coating is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning.
4.8 Cu. Ft. Capacity
features two lower racks for up to 14 bottles of wine and two full-width upper shelves for drinks and food. Now you can store sodas, seltzers and syrups along with cheese plates and charcuterie boards.
Backlit Touch Controls
make it easy to choose settings for what you're storing. Located on the divider between the two temperature zones, the lighted control panel displays current temperatures for each zone and other status alerts.
Designed to be Personalized
with a curated palette of exterior finishes and mixed metal hardware. Pick from lush Juniper, warm Black Ore and classic Stainless Steel finishes, all with matching handles. Personalize your hardware with optional handle accessory kits in Brass, Bronze, Black Ore and Stainless Steel.
Door Alarm
alerts you if the door has been left open for five minutes or more and repeats every two minutes until you close the door or touch the controls.
Glass Shelves with Metallic Accents
bring distinctive style inside with metallic accents on front edges that add to the premium look and a solid glass shelf design that makes it easy to wipe up spills.
Motion-Activated LED Lighting
turns on inside as you approach, so you can see what's inside without opening the door. Lights will gradually dim and turn off when not in use.
Sabbath Mode (Star-K Certified)
disables automatic lights and alarm tones to meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays.
SatinGlide® Full-Extension Wood-Front Racks
pull all the way out, making it easy to restock bottles and find just the one you want when serving. Wood fronts let you coordinate with your home decor.
Stainless Steel Cabinet and Base Grille
complement the stainless steel door for a sleek, fully finished look.
Temperature Monitoring System
uses sensors to monitor temperatures inside the beverage center for added peace of mind. If the system detects temperatures above 70°F for more than 4 hours, an over-temp alarm and indicator light will alert you that service is needed.
Two Temperature-Controlled Zones
allow you to chill red and white wines between 42–64°F in the lower zone and keep sodas, seltzers and craft brews at colder temperatures in the upper zone, which adjusts from a low of 33°F for cold drinks up to 40°F for cheese and charcuterie.
UV-Protected Thermal Glass Door
filters UV rays to protect your favorite beverages from the damaging effects of heat and light.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling On/Off | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Max Cool/Fast Cool | Max Cool |
| Refrigerator Max Cool | No |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Range | 33F to 64F |
Details
| Installation Option | Undercounter |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Rack Front Material | Metal |
| Refrigerator Type | Beverage Center |
| Zone 1 Description | Upper |
| Zone 1 Temperature Range | 33F to 40F |
| Zone 2 Capacity | 14 Bottles |
| Zone 2 Description | Lower |
| Zone 2 Temperature Range | 42F to 64F |
| Ice Maker On/Off | No |
| Shelf Description | 1 Fixed Full Depth Shelf, 1 Fixed Half Depth Shelf |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Handle Location | Vertical |
| Reversible Door | No |
| Window | N/A |
| Base Grille Color | Fingerprint Resistant Stainless Finish |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Handle Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Door Opening Direction | Right |
Filter Details
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Refrigerator Details
| Number of Temperature Controlled Zones | 2 |
Features
| Beverage and Wine Center Features | LED Lighting |
Dimensions
| Capacity | 4.89 cu. ft. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 23-31/50 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-43/100 in |
| Depth Excluding Doors | 21-17/25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 in |
| Gross Weight | 104-7/10 lbs |
| Height | 34-37/100 in |
| Height To Top Of Cabinet | 34-9/50 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 34-37/100 in |
| Net Weight | 93-7/10 lbs |
| Width | 23-87/100 in |
Interior Details
| Interior Light | LED |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 115 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















