- DEU2450BGR
This model is on display at:
Key Features
ANYWHERE BEVERAGE STORAGE
SEAMLESSLY INTEGRATES
PRECISELY PRESERVED
WORRY-FREE WARRANTY
RIGOROUS TESTING
Seamlessly integrating anywhere, an undercounter beverage center adds comfort to your master suite, creates a corner for libations in the study—the options are endless
Patented, full-extension upright beverage shelf features adjustable gates that anchor contents upright and in place and fold down flat to make room for bulky items
Full-extension, multipurpose shelf offers ample storage space for bottles, soft drinks, and food
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ANYWHERE BEVERAGE STORAGE
Conveniently sized and featuring a fully customizable exterior, the Undercounter Beverage Center fits wherever you need it most. Add comfort and convenience to your master suite. Create a stunning cocktail bar in the study. Integrate a hydration station in your home gym. The options are truly endless.
SEAMLESSLY INTEGRATES
Refrigeration that doesn’t look like refrigeration. That’s what Sub-Zero’s Designer Series promises. With the help of an integrated door hinge and toe kick, a consistent ⅛-inch reveal, and fully customizable exterior, the Undercounter Beverage Center delivers a seamless, elegant look.
PRECISELY PRESERVED
Food and drink preserved at a steady, optimal temperature last longer and taste more delicious. Sub-Zero’s microprocessor controls the interior temperature within one degree of its setpoint, and an advanced air seal around the door prevents leaks and conserves energy.
WORRY-FREE WARRANTY
Sub-Zero offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a full five-year sealed system warranty and a limited 12-year sealed system warranty. Learn more.
RIGOROUS TESTING
Built with premium-grade materials,Sub-Zero products are designed to last a minimum of 20 years. Major components are subjected to extreme stress tests prior to going into the final design, and every major function is tested before shipping.
Seamlessly integrating anywhere, an undercounter beverage center adds comfort to your master suite, creates a corner for libations in the study—the options are endless
Patented, full-extension upright beverage shelf features adjustable gates that anchor contents upright and in place and fold down flat to make room for bulky items
Full-extension, multipurpose shelf offers ample storage space for bottles, soft drinks, and food
Magnetic door seals lock in cold air to ensure freshness and provide superior energy efficiency
Soft-on LED lighting fully illuminates the interior when the door is open and can be adjusted to four unique stand-by accent lighting settings
Fully customizable exterior—accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to coordinate with other Sub-Zero, Wolf, and Cove appliances
Intuitive, on-door touch control panel offers ergonomic, convenient access to settings
Nano coating lines the perimeter of each glass shelf to create a hydrophobic barrier that helps contain spills
UV-resistant glass door protects food and beverages from harmful light that hastens spoilage
Offers precise temperature control within one degree of setpoint, preserving wine, craft beer, dairy, produce, and other perishables at their optimal temperature
Control your appliance from wherever you are using our convenient Owner's App—adjust temperatures, be notified of a door left ajar, or receive remote service diagnostics
Specifications
Product Details
| Wine Storage Capacity | 8 Bottles |
| Overall Dimensions | 24" W x 34 1/2" H x 23 1/8" D |
| Refrigerator Capacity | 5.5 cubic feet |
| Energy Star Certified | Yes |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 168 lbs |
| Annual Energy Usage | $34 (243 kWh) |
| Receptacle | 3-prong grounding-type |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 23.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 28.13 in. |
| Shipping Weight | 168 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 168 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 137.75 lbs. |
| Total of Cubes | 11.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 137.75 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sub-Zero Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















