24" Wide Built-In Kegerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - SBC58BLBIADAIF
24" Wide Built-In Kegerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: SBC58BLBIADAIF











24" Wide Built-In Kegerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: SBC58BLBIADAIF
Key Features
ADA compliant height
Dual tap system
Panel-ready door
Commercially approved
Built-in capable
Complete tap kit
Adjustable thermostat
Automatic defrost
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ADA compliant height
Sized at 32 inches high (32.25 to hinge cap) for installation under lower ADA compliant counters
Dual tap system
Twin draft tower allows you to serve from two 1/6 (sixtel) sized kegs
Panel-ready door
Customize the front by mounting an overlay panel over the door; seamless look can blend into other cabinetry with no exposed frame. Handle not included (panel size: 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.)
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and meets UL-471 for use in foodservice settings
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Complete tap kit
Includes a 5 lb. CO2 tank and regulator, dual tap draft arm, Sankey American tap, connection hardware, and cleaning kit
Adjustable thermostat
Interior dial thermostat ensures easy temperature management
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
User-reversible door
Unit ships with a right hand door swing. For a left hand version, add option LHD upon order
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray included for added convenience
Stainless steel guard rail
Durable railing makes it easier to neaten service
Interior light
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Interior CO2 holder
Bracket is installed inside, allowing you to save on depth by keeping the tank behind your kegs
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.76 lbs. |
| Total of Cubes | 9.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.76 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069654 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 47.5" (121 cm) |
| Number of Taps | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Inter Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | 34º to 43ºF |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











