$872.00
Was$877.00Save $5.00
28-inch Wide Top-Freezer Refrigerator - 16.3 Cu. Ft. - WRTX5028PW
$872.00
Was$877.00Save $5.00
Key Features
LED Interior Lighting
Flexi-Slide™ Bin
Electronic Temperature Controls
Adjustable Door Bins
Freezer Temperature Control
EZ Connect Icemaker Compatible
Adjustable Glass Shelves
Humidity-Controlled Crispers
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Flexi-Slide™ Bin
Quickly and easily move side-to-side for convenient storage options, so you can adjust to make space for tall items when needed.
Electronic Temperature Controls
Easily navigate with just a touch to instantly adjust refrigerator and freezer temperatures.
Adjustable Door Bins
Adjust the four bins between five positions in the door for loading flexibility when and where you need it.
Freezer Temperature Control
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment
EZ Connect Icemaker Compatible
This optional icemaker adds convenient, easily accessible ice without having to worry about refilling ice trays.
Adjustable Glass Shelves
Adjust your two glass shelves between six positions so you can store your food where you want.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Specifications
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | White |
| Door Color | White |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Short Pocket |
Details
| Levelers | 2 Black |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Fingerprint Resistant | No |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | 1 Flexi-Slide Bin |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Liner Finish | White Glossy |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 4 Adjustable Partial-Width, 6 Adjustable |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
| Sabbath Mode | No |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Location | Freezer |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | N/A |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Height | 66.63 in. |
| Length | 31.88 in. |
| Weight | 180 lbs. |
| Cabinet Width | 28 in |
| Gross Weight | 180 lbs |
| Net Weight | 177 lbs |
| Width | 28 in. |
| Width Doors Open 90 Degrees | 28 in |
| Width with Doors Closed | 28 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31.875 in |
| Depth Closed Including Handles | 31.875 in |
| Depth Excluding Doors | 27.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56.875 in |
| Height To Top Of Cabinet | 65.375 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 65.625 in |
| Height To Top Of Door Trim | 66.625 in |
| Width to Remove Crisper | 28.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.5 in. |
| Shipping Height | 67.5 in. |
| Shipping Length | 36.88 in. |
| Shipping Weight | 220 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 4.03 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 16.3 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
Capacity
| Volume | 40.508 Cu.Ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 427.79 lbs. |
| Total of Cubes | 34.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 427.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.































