30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 19 Cu. Ft. - WRT519SZDM
30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 19 Cu. Ft.
Model: WRT519SZDM
















30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 19 Cu. Ft.
Model: WRT519SZDM
Key Features
Frameless Glass Shelves
Freezer Temperature Controls
Humidity-Controlled Crispers
LED Interior Lighting
Electronic Temperature Controls
Optional Icemaker Kit
Clear Door Bins
Adjustable Door Bins
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever foods you're storing with convenient, up-front controls.
Optional Icemaker Kit
This optional icemaker (W11517113, sold separately) adds convenient, easily accessible ice without having to worry about refilling ice trays.
Clear Door Bins
Easily see items in your refrigerator with clear door bins.
Adjustable Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
Dairy Bin
Easily access butter, cheese and other dairy products in a bin made to help keep them fresh.
Specifications
Exterior Details
| Cabinet Color | Grey |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
Details
| Door Style Configuration | Top Mount |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Opening Direction | Right |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass |
Filter Details
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | 1 Flexi-Slide Bin |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Fixed Full-Width Gallon, 4 Adjustable Partial-Width Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass; 2 Adjustable Full-Width Glass |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11517113 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 420 |
| prop65 | Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
| Refrigerator Features | ADA Compliant; EZ Connect Icemaker Kit Compatible; Flexi-Slide™ Bin; Humidity-Controlled Crispers; LED Lighting; Whirlpool Handle |
Other
| Refrigerator Capacity Volume | 14 |
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Freezer Capacity Volume | 5.14 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 65.88 in. |
| Length | 34.5 in. |
| Weight | 195 lbs. |
| Cabinet Width | 29-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 34-1/2 in |
| Gross Weight | 195 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 65-7/8 in |
| Net Weight | 190 lbs |
| carton depth | 34.9 |
| carton width | 32.1 |
| Depth Closed Excluding Handles | 32.875 |
| Depth Excluding Doors | 28.875 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 59.875 |
| Height To Top Of Cabinet | 65.375 |
| carton height | 67.8 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.1 in. |
| Shipping Height | 67.8 in. |
| Shipping Length | 39.5 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 486.46 lbs. |
| Total of Cubes | 39.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 486.46 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











