$1,014.00
Was$1,132.00Save $118.00 (10%)
30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 18 cu. ft. - WRT348FMES
$1,014.00
Was$1,132.00Save $118.00 (10%)
Key Features
Frameless Glass Shelves
Humidity-Controlled Crispers
Freezer Temperature Controls
Dairy Bin
Factory-Installed Icemaker
ENERGY STAR® Certified
Fingerprint-Resistant
LED Interior Lighting
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
Dairy Bin
Easily access butter, cheese and other dairy products in a bin made to help keep them fresh.
Factory-Installed Icemaker
Don't worry about refilling ice trays with this pre-installed icemaker that makes sure you always have plenty of ice on hand.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Fingerprint-Resistant
Hide fingerprints and smudges with steel that easily wipes clean. Available in Black Stainless and Stainless Steel colors.
LED Interior Lighting
Illuminates the inside of the unit, making items easy to find.
Specifications
Other
| Capacity | 18.24 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 5.1 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-7/50 |
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Capacity | 18.24 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 5.1 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-7/50 |
| Capacity | 18.24 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 5.1 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-7/50 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.84 lbs. |
| Total of Cubes | 35.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.84 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 18.24 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-3/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 59-3/4 in |
| Freezer Capacity Volume | 5.1 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 65-3/8 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-7/50 |
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| carton depth | 33.3 |
| carton height | 67.3 |
| carton width | 32 |
| Cabinet Width | 29.5 |
| Depth Closed Excluding Handles | 31.375 |
| Depth Closed Including Handles | 31.375 |
| Depth Excluding Doors | 28.875 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 59.75 |
| Freezer Capacity Volume | 5.1 |
| Height To Top Of Cabinet | 65.375 |
| Height To Top Of Door Hinge | 65.5 |
| Refrigerator Capacity Volume | 13.14 |
| net weight | 181 |
| gross weight | 187 |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Flat |
| Reversible Door | Yes |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Opening Direction | Right |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass; 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy; 1 Fixed Full-Width; 1 Fixed Full-Width Gallon; 1 Fixed Partial-Width; 1 Fixed Partial-Width Flip-Up Storage; 1 Fixed Partial-Width Gallon |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Freezer Details
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed 1/3 Width Wire |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Kit Part Number | ECKMFEZ2 |
Filter Details
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 455 |
| prop65 | Standard - Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 65.5 in. |
| Length | 31.38 in. |
| Weight | 187 lbs. |
| Cabinet Width | 29-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 31-3/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 59-3/4 in |
| Gross Weight | 190 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 65-3/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 65-1/2 in |
| Net Weight | 181 lbs |
| Gross Weight | 187 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 67.3 in. |
| Shipping Length | 36.38 in. |
| Shipping Weight | 227 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 227 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






















