28-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 14 cu. ft. - WRT314TFDB
28-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 14 cu. ft.
Model: WRT314TFDB
















28-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 14 cu. ft.
Model: WRT314TFDB
Key Features
Freezer Temperature Controls
Optional Icemaker
Dairy Bin
Incandescent Lighting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
Optional Icemaker
Don't worry about refilling ice trays when you have this optional icemaker installed.
Dairy Bin
Easily access butter, cheese and other dairy products in a bin made to help keep them fresh.
Incandescent Lighting
See what you have and what you need with Incandescent Lighting that brightens up the fridge.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.86 ft³ |
| Total of Cubes | 32.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 408.49 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 408.49 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Flat |
| Hidden Hinge | No |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Black |
| Door Finish | Textured |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Style Configuration | Top Mount |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Wire |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Refrigerator Details
| Liner Finish | White Opaque |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Lighting | Incandescent |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Fixed Partial-Width, 2 Fixed Full-Width |
Filter Details
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No, No |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 62.88 in. |
| Length | 32.25 in. |
| Weight | 161 lbs. |
| Cabinet Width | 28 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 30 in |
| Gross Weight | 161 lbs |
| Depth Closed Including Handles | 32.25 in |
| Depth Excluding Doors | 25.25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56.75 in |
| Height To Top Of Cabinet | 62.375 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 62.875 in |
| Net Weight | 153.4 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.8 in. |
| Shipping Height | 64.4 in. |
| Shipping Length | 37.25 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 3.87 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 14.3 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Refinements
| Features | ADA Compliant, Whirlpool Handle |
Electrical
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Capacity
| Volume | 36.761 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











