$624.00
Was$777.00Save $153.00 (20%)
24-inch Wide Small Space Top-Freezer Refrigerator - 12.9 cu. ft. - WRT313CZLZ

















24-inch Wide Small Space Top-Freezer Refrigerator - 12.9 cu. ft.
Model: WRT313CZLZ
$624.00
Was$777.00Save $153.00 (20%)
Depth : Standard Depth
Key Features
Electronic Temperature Controls
Adaptive Defrost
Freezer Temperature Controls
EZ Connect Icemaker Kit
Double Crispers
LED Interior Lighting
Frameless Glass Shelves
Reversible Doors
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever foods you're storing.
Adaptive Defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
EZ Connect Icemaker Kit
This optional icemaker adds convenient, easily accessible ice without having to worry about refilling ice trays.
Double Crispers
Store fruits and vegetables in the Double Crispers to free up room on shelves for other items.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall Frameless Glass Shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Reversible Doors
Access food from either direction with doors that can hinge on the right or left.
Infinity Slide Shelf
Make room for large, high-traffic items with an adjustable shelf that slides back and stops at any point to give you the space you need, even if it’s just an inch, so you can fit and find it all.
Gallon Door Bin
Free up shelf space with a Gallon Door Bin that gives you flexibility when and where you need it.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 329.34 lbs. |
| Total of Cubes | 26.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 329.34 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Base Grille Color | Fingerprint Resistant Stainless Finish |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Finish |
| Door Finish | Smooth |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | Integrated |
| Handle Material | Plastic |
Details
| Levelers | 2 |
| Wheels | 4-Natural |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Slide-Out |
| Deli Drawer | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Lights | 1 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | 2 Adjustable Full Width |
| Liner Finish | White Glossy |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width Gallon, 2 Adjustable Full-Width |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11424126 |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | No |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Certifications
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 24.38 in. |
| Height | 66.19 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 143.3 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 24 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Cabinet Width | 24.375 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.375 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.375 in |
| Gross Weight | 143.3 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 65.375 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 66.313 in |
| Net Weight | 138.9 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26 in. |
| Shipping Height | 67.7 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 183.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 183.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 3 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 12.9 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 115 |
Capacity
| Volume | 30.865 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












