$654.00
Was$732.00Save $78.00 (11%)
24-inch Wide Small Space Top-Freezer Refrigerator - 11.6 cu. ft. - WRT312CZJW




















360 View
24-inch Wide Small Space Top-Freezer Refrigerator - 11.6 cu. ft.
Model: WRT312CZJW
$654.00
Was$732.00Save $78.00 (11%)
Depth : Counter Depth
Key Features
Electronic Temperature Controls
Freezer Temperature Controls
EZ Connect Icemaker Kit
LED Interior Lighting
Adaptive Defrost
Frameless Glass Shelves
Reversible Doors
Infinity Slide Shelf
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever foods you’re storing with convenient, up-front controls.
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
EZ Connect Icemaker Kit
This optional icemaker adds convenient, easily accessible ice without having to worry about refilling ice trays.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Adaptive Defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall Frameless Glass Shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Reversible Doors
Access food from either direction with doors that can hinge on the right or left.
Infinity Slide Shelf
Make room for large, high-traffic items with an adjustable shelf that slides back and stops at any point to give you the space you need, even if it’s just an inch, so you can fit and find it all.
Gallon Door Bin
Free up shelf space with a Gallon Door Bin that gives you flexibility when and where you need it.
Specifications
Other
| Freezer Capacity Volume | 3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 8-3/5 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 11.6 cu. ft. |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Freezer Capacity Volume | 3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 8-3/5 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 11.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 8-3/5 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 11.6 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 305.71 lbs. |
| Total of Cubes | 24.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 305.71 lbs. |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 28-3/8 in |
| Depth Excluding Doors | 24 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Freezer Capacity Volume | 3 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 60-5/8 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 8-3/5 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 11.6 cu. ft. |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| carton depth | 30.3 |
| carton height | 67.7 |
| carton width | 26 |
| Cabinet Width | 24 |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.375 |
| Depth Closed Including Handles | 28.375 |
| Depth Excluding Doors | 24 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 |
| Freezer Capacity Volume | 3 |
| Height To Top Of Cabinet | 60.625 |
| Height To Top Of Door Hinge | 61.438 |
| Refrigerator Capacity Volume | 8.6 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 11.6 |
| gross weight | 160.5 |
| net weight | 155.36 |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | Yes |
| Door Style | Flat |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Door Opening Direction | Right |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass; 1 Fixed Full-Width Glass; 1 Slide-Out Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Adjustable Full-Width; 1 Fixed Full-Width Gallon |
Freezer Details
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Glass |
| Freezer Compartment Type | Standard |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic; 1 Full Width Upper Plastic |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | N/A |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11424126 |
| Icemaker Location | Freezer |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 310 |
| prop65 | Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 24.38 in. |
| Height | 61.44 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 160.5 lbs. |
| Cabinet Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-3/8 in |
| Depth Excluding Doors | 24 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Gross Weight | 160-1/2 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 60-5/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 61-219/500 in |
| Net Weight | 155-9/25 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26 in. |
| Shipping Height | 67.7 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













