30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 18 Cu. Ft. - WRT138FFDW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 18 Cu. Ft.
Model: WRT138FFDW








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 18 Cu. Ft.
Model: WRT138FFDW
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 37.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 467.82 lbs. |
| Total of Cubes | 37.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 467.82 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Color | White |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Door Color | White |
| Door Finish | Textured |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Flat |
| Handle Color | White |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
Details
| Levelers | 2 Black |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Full-Width Wire |
| Deli Drawer | 1 Flexi-Slide Bin |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Door Bins | 1 Butter Compartment, 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 1 Fixed Partial-Width, 1 Fixed Partial-Width Flip-Up Storage, 1 Fixed Partial-Width Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11517113 |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Wire |
Electrical
| Amps | 6-1/2 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 65.8 in. |
| Length | 33.5 in. |
| Weight | 196.4 lbs. |
| Cabinet Width | 29-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 33-1/2 in |
| Gross Weight | 196-2/5 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 65-4/5 in |
| Net Weight | 185-2/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 70.8 in. |
| Shipping Length | 38.5 in. |
| Shipping Weight | 236.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 236.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










