$724.00
Was$810.00Save $86.00 (11%)
28-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 14 Cu. Ft. - WRT104TFDT
$724.00
Was$810.00Save $86.00 (11%)
Key Features
Freezer Temperature Controls
Humidity-Controlled Crispers
LED Interior Lighting
Optional Icemaker
Dairy Bin
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
LED Interior Lighting
Illuminates the inside of the unit, making items easy to find.
Optional Icemaker
Don't worry about refilling ice trays when you have this optional icemaker installed.
Dairy Bin
Easily access butter, cheese and other dairy products in a bin made to help keep them fresh.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.86 ft³ |
| Total of Cubes | 32.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 408.49 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 408.49 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Flat |
| Hidden Hinge | No |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | Biscuit |
| Door Color | Biscuit |
| Door Finish | Textured |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | Biscuit |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Style Configuration | Top Mount |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
| Water Filter Part Number | None |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Control Lockout | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | No |
| Liner Finish | White Opaque |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Full-Width Wire |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Fixed Partial-Width, 2 Fixed Full-Width |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Wire |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 62.88 in. |
| Length | 32.25 in. |
| Cabinet Width | 28 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 30 in |
| Weight | 156 lbs. |
| Gross Weight | 156 lbs |
| Net Weight | 153 lbs |
| Depth Closed Including Handles | 32.25 in |
| Depth Excluding Doors | 25.25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56.75 in |
| Height To Top Of Cabinet | 62.375 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 62.875 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 37.25 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 29.8 in. |
| Shipping Height | 64.4 in. |
| Shipping Weight | 196 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 196 lbs. |
Other
| Freezer Capacity Volume | 3.87 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 14.3 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Refinements
| Features | Humidity-Controlled Crispers, Whirlpool Handle, ADA Compliant |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
Features
| Refrigerator Features | ADA Compliant, Humidity-Controlled Crispers, Whirlpool Handle |
Capacity
| Volume | 36.761 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















