GE Monogram® 42" Built-In Side-by-Side Refrigerator - ZIS420NM
GE Monogram® 42" Built-In Side-by-Side Refrigerator
Model: ZIS420NM




GE Monogram® 42" Built-In Side-by-Side Refrigerator
Model: ZIS420NM
Key Features
Upfront electronic controls with digital readout
Climate-control drawer with Express Chill, Express Thaw and Select Temp
26.0 cu. ft. total capacity
High-humidity sealed produce pan with full-extension slides
Sealed adjustable-humidity produce pan
Adjustable sealed deli pan with full-extension slides
4 spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 adj. / 1 fixed)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Upfront electronic controls with digital readout
Climate-control drawer with Express Chill, Express Thaw and Select Temp
26.0 cu. ft. total capacity
High-humidity sealed produce pan with full-extension slides
Sealed adjustable-humidity produce pan
Includes a Easy-Access Lid and Full-Extension Slides
Adjustable sealed deli pan with full-extension slides
4 spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 adj. / 1 fixed)
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 42 in |
| Overall Depth | 23.875 in |
| Net Weight | 530 lb |
| Overall Height | 84 in |
| Approximate Shipping Weight | 550 lb |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multi-Shelf Air Management Tower |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - 2 Sealed |
| Beverage Feature | Wine Caddy |
| Freezer Utility Baskets | 2 |
| Climate Control Drawer | Express Chill, Express Thaw, Select Temp |
| Deli Drawer | Sealed |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Produce Drawer | (1) Sealed Adj. Humidity/(1) High Humidity Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Requires Panels | TRUE |
| Interior Lighting | Multi-Shelf Halogen Light Tower in Fresh Food and Freezer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Clear Lexan Bins, Drawers and Pans | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Water Filtration | MWFP |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
APPEARANCE
| Master Light Control Switch | Yes |
| Color Appearance | Custom Panels Required |
| Door Stops | 90 Degree and 130 Degree |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Installation | Industry Standard Flush Installation |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Black Sealed Toe Kick |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 26 cu ft |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | 530 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 28.88 in. |
| Shipping Weight | 570 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 570 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 605.98 lbs. |
| Total of Cubes | 48.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 605.98 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











