$1,594.00
Was$2,399.00Save $805.00 (34%)
36-inch Standard Depth Side-by-Side Refrigerator with Prep & Store Bins - WRSF6536RZ
36-inch Standard Depth Side-by-Side Refrigerator with Prep & Store Bins
Model: WRSF6536RZ



























36-inch Standard Depth Side-by-Side Refrigerator with Prep & Store Bins
Model: WRSF6536RZ
$1,594.00
Was$2,399.00Save $805.00 (34%)
This model is on display at:
Key Features
High Quality, Low Repair Rate
Best Selling Side by Side Brand
TruCool™ Temperature Management System
Pantry Drawer
New, Improved LED Lighting
Prep & Store Bins
Configuration Visibility
Family Size Capacity
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
High Quality, Low Repair Rate
Whirlpool brand refrigerators have the lowest repair rate among side by side refrigerators*, so you can focus on caring for your family, not your appliance.*Claim compares Whirlpool branded refrigerators to GE, Frigidaire, Samsung and LG. Based on service required data, Q2 2022-Q4 2023, Traqline - The Stevenson Company
Best Selling Side by Side Brand
With over half a million units sold, Whirlpool Brand is the best selling side by side refrigerator brand* at Lowe's.*Q1 2021 - Q4 2023, Traqline - The Stevenson Company, 2023.
TruCool™ Temperature Management System
The TruCool™ Temperature Management System helps prevent freezer burn on all your favorite snacks and keeps items in your refrigerator from freezing with technology that senses and adapts to the ideal temperature for food.
Pantry Drawer
Keep fruits, vegetables and healthy snacks organized and top-of-mind with the Pantry Drawer.
New, Improved LED Lighting
Keep an eye on all your family’s faves. New, Improved LED lighting helps keep you from losing food and letting it go to waste.
Prep & Store Bins
Make refrigerator organization simple. Store leftovers, snacks and school lunches easily, then take it all to go. Get five dishwasher, microwave-safe* bins that come in three sizes.
Configuration Visibility
With a side-by-side configuration, you can see everything in your freezer thanks to an upright design. No more digging for what you need.
Family Size Capacity
Family Size capacity has all the space your family needs with 28 cubic feet of space.
In-Door Ice & Water
With In-Door Ice & Water, get an extra full shelf in the freezer with an ice bin that's been moved to the door.
Fast Freeze Option
Keep your freezer at its coolest for up to 48 hours while you unload big grocery trips and when the family keeps coming back for more with Fast Freeze.
Adjustable Glass Shelves
Store more groceries on each shelf with wall-to-wall, frameless Adjustable Glass Shelves for countless options.
Adjustable Gallon Door Bins
Move the Adjustable Gallon Door Bins in the door to store everything your family needs.
Tap Touch Controls
Tap Touch Controls give you the setting you want with just a light touch. Then easily wipe away smudges or spills.
Measured Fill
Hands-free Measured Fill lets you select the exact amount of filtered water you need in ounces, cups or liters and shuts off automatically.
Deli Drawer
Make lunchtime a breeze by easily storing all your meats and deli items in the Deli Drawer.
Fast Cool Option
Keep your refrigerator at its coolest for up to 6 hours while you unload big grocery trips and when the family keeps coming back for more with Fast Cool.
Adaptive Defrost
Prevent ice build up without lifting a finger. Adaptive Defrost monitors the freezer environment and runs only when necessary to keep your freezer clear.
Everydrop® Water Filter A
Everydrop® Water Filter A makes installation and removal of the filter quick and easy, providing you and your family with NSF certified fresh-tasting filtered water and ice.**Filters certified by NSF International under NSF/ANSI Standards 42, 53 and 401 to reduce specific contaminants. See Whirlpool.com for details.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.78 lbs. |
| Total of Cubes | 49.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.78 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
Filter Details
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| Star K Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 68.88 in. |
| Length | 34.88 in. |
| Weight | 293.4 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 32.75 in |
| Depth Closed Including Handles | 34.875 in |
| Depth Excluding Doors | 29.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51.125 in |
| Gross Weight | 293.4 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 68.875 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 68.875 in |
| Net Weight | 283.4 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 71.5 in. |
| Shipping Length | 39.88 in. |
| Shipping Weight | 333.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 333.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 10.9 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 28.4 cu. ft. |
Capacity
| Volume | 58.146 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










