$1,794.00
Was$2,399.00Save $605.00 (25%)
36-inch Wide Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Arctic Blue Interior - 20.8 Cu. Ft. - MRSC6636RZ
36-inch Wide Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Arctic Blue Interior - 20.8 Cu. Ft.
Model: MRSC6636RZ


















36-inch Wide Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Arctic Blue Interior - 20.8 Cu. Ft.
Model: MRSC6636RZ
$1,794.00
Was$2,399.00Save $605.00 (25%)
Key Features
10-year Limited Parts Warranty*
Arctic Blue Interior
Counter Depth Design
EvenAir™ Cooling System
Exterior ice and water dispenser
Filter A Everydrop®
Fingerprint Resistant Stainless Finish
Heavy-duty door hinges
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
10-year Limited Parts Warranty*
Our warranty on the compressor covers the heart of the refrigerator, so you know you can count on it to keep all your food cold for years.
Arctic Blue Interior
This striking blue color makes the cold look cooler, creating a backdrop for your groceries and turning your refrigerator into a statement piece.
Counter Depth Design
Optimize kitchen space with styling that fits virtually flush with the coutertop.
EvenAir™ Cooling System
A series of vents distributes cold air effectively. It keeps everything consistently cold front and back, so groceries stay at the right temperature and your freezer doesn't frost over.
Exterior ice and water dispenser
Enjoy easy access to ice and chilled water, even when using tall glasses and pitchers, with the exterior ice and water dispenser.
Filter A Everydrop®
Depending on your refrigerator type, everydrop® water filters reduce up to 73 contaminants, including lead, chlorine, pesticides and pharmaceuticals.
Fingerprint Resistant Stainless Finish
An easy-to-clean finish helps prevent smudges and keeps your refrigerator looking good.
Heavy-duty door hinges
Opened and closed over 300,000 times, these hinges are rigorously tested to withstand years of use.
Humidity-controlled FreshLock™ Crisper
Help keep foods fresh with humidity control.
LED Light Tower
See every item in your refrigerator with corner to corner LED lighting on every shelf.
Metal Trim Shelves
Maximize storage capacity and hold up to 55 lbs in various sized items, all with a sleek metal trim.
Power Freeze
Freezer been open too long? Quickly chill down your freezer to the lowest possible temperature for 48 hours.
PowerCold® Feature
With one touch, the refrigerator chills down quickly to help keep everything cool, even if the whole family's been browsing with the door open.
Smoked Gallon Door Bins
Free up shelf space and hold up to 23 lbs of bottles, jugs and containers in your refrigerator door.
Snack/Deli Drawer
Specially designed so snacks are ready to grab and party platters are ready to go.
Stainless steel handles
These stainless steel handles are made of heavy-duty material that's durable enough to last in any kitchen.
Store-N-Door® Ice Dispenser
This ice dispensing system frees up shelf space in the freezer, creating more room for tall items on the shelf. Plus, the bin is removable, so it's perfect to use for filling large containers like blenders and coolers.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Details
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Wheels | 4-Natural |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | Yes |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
| Door Opening Direction | N/A |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Air Filter Part Number | W10311524 |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 3 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 4 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass, 3 Adjustable Full Width Glass |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | 1 Full Width |
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | No |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | No |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 2 Fixed Full-Width, 2 Fixed Full-Width Gallon |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Dimensions
| Cabinet Width | 35-1/2 in |
| Capacity | 20.85 cu. ft. |
| Cutout Depth | 30-3/8 in |
| Cutout Height | 70-1/4 in |
| Cutout Width | 36-1/2 in |
| Depth | 28-3/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 30-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 23-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-3/4 in |
| Freezer Capacity Volume | 7.19 cu. ft. |
| Gross Weight | 259-1/5 lbs |
| Height | 69-1/4 in |
| Height To Top Of Cabinet | 69 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69-187/1000 in |
| Height To Top Of Door Trim | 69-1/4 in |
| Net Weight | 249-1/5 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-33/50, 13-33/50 |
| Width | 35-1/2 in |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Water, Measured/Metered Fill, Night Light |
| Dispenser Pad Color | Grey |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










