$2,299.00
21.8 Cu. Ft. Counter-Depth Fingerprint Resistant Side-By-Side Refrigerator - GZS22IYNFS

















Product Video

21.8 Cu. Ft. Counter-Depth Fingerprint Resistant Side-By-Side Refrigerator
Model: GZS22IYNFS
$2,299.00
Depth : Counter Depth
Key Features
Fingerprint Resistant Stainless
Counter-Depth Design
Showcase LED Lighting
Edge-to-Edge Shelves
Hidden Hinges
Interior Storage Drawers
Glass Freezer Shelves
Clear Door Shelves
Description
Build, Dimensions & Capacity
Placement Guideline: Requires a minimum 36-inch wide cutout, a standard 120V electrical outlet, and an active cold water line (features a plug-and-play connection for a standard 1/4-inch braided hose). Overall dimensions are 35.75" W x 69.5" H (to the top of the case) x 30.75" D. Because it is a counter-depth model, it will sit nearly flush with standard kitchen cabinetry for a sleek, integrated aesthetic. Allow extra clearance for the doors to open fully (requires 46.5 inches of depth clearance when the doors are open 90 degrees).
The GE GZS22IYNFS is a sophisticated 36-inch counter-depth side-by-side refrigerator featuring a smudge-proof, fingerprint-resistant stainless steel finish and seamless hidden hinges. Designed to keep both fresh and frozen groceries easily accessible at eye level while maintaining a slim profile, it offers 21.8 cu. ft. of total capacity (14.23 cu. ft. fresh food, 7.56 cu. ft. freezer). The highly organized interior is equipped with space-maximizing edge-to-edge glass shelves, dedicated interior storage drawers, a dairy compartment, and five fixed door shelves in the freezer compartment.
Refrigeration Performance & Convenience
To ensure your food stays perfectly preserved, this model utilizes a Frost Guard automatic defrost system alongside an external digital control panel for easy climate management. The exterior boasts a convenient through-the-door dispenser for filtered water, crushed ice, and cubed ice, complete with a child lock-out feature and a built-in door alarm. This is powered by a factory-installed integrated icemaker featuring a Speed Ice setting for rapid ice production. The built-in advanced XWFE water filtration system ensures your family's drinking water is clean, with a handy indicator light on the control panel to let you know exactly when it's time for a replacement.
Note: The entire interior of both the fridge and freezer compartments is brilliantly illuminated by an energy-efficient Showcase LED lighting system so nothing gets lost in the back.
Why Choose Mark’s Appliance?
- Same-day pickup available (if in-stock)
- Local delivery & install
- Free pre-measure service if needed
- Price match guarantee
- Financing available
- We service everything we sell
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fingerprint Resistant Stainless
Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that's always sparkling clean
Counter-Depth Design
Enjoy a built-in look in the kitchen thanks to a counter depth refrigerator that fits nearly flush with cabinets and counters
Showcase LED Lighting
Easily find even the smallest food items thanks to 7 flush-mounted LED lights, which shed more crisp, even light throughout the interior without wasting space
Edge-to-Edge Shelves
Store more of your favorite items and enjoy organizational flexibility on every level with glass shelves that extend from wall to wall
Hidden Hinges
Experience a sleeker, more professional look for your refrigerator thanks to hidden hinges, which streamline the exterior
Interior Storage Drawers
Three refrigerator pull out drawers with clear fronts provide the perfect, sealed environment to keep your produce organized
Glass Freezer Shelves
Store even small or thin items in the freezer section thanks for durable glass shelving
Clear Door Shelves
Adjustable, see-through door shelves provide flexible storage options for even large containers, and free up valuable space inside the refrigerator
External Dispenser
Easily access clean water and filtered ice from a dispenser conveniently located on the outside of the door
Easy Access Icemaker
Automatically create cubed or crushed ice thanks to a factory-installed, low profile icemaker
Advanced Water Filtration
The included refrigerator water filter reduces 50+ impurities including lead, chlorine, microplastics, and PFOA/PFOS; providing clean, safe drinking water and ice (replacement water filters sold separately - check refrigerator filter compartment for compatible model)
Electronic Display
Forget the guesswork in setting the refrigerator temperature with an electronic display that allows for precise settings
Door Alarm
Keep your food fresh as long as possible with a close door alarm that signals when the fresh food or freezer door has been left open too long
Slide-Out Freezer Basket
Freeze larger items easily with an accessible slide-out freezer basket that provides additional storage options
Bonus Freezer Shelf
Find room for everything you need to freeze thanks to an extra storage nook located above the icemaker, perfect for frozen treats or ice packs
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 30.75 in |
| Overall Width | 35.75 in |
| Overall Height | 69.5 in |
| Height to Top of Hinge | 69.5 in |
| Net Weight | 340 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 38.25 in |
| Height to Top of Door Trim | 70.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth with Door Open 90° | 46.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42.25 in |
| Case Depth Without Door | 24.25 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 28.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth with Handle | 30.75 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 30.75 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 35.75 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 549.66 lbs. |
| Total of Cubes | 44.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 549.66 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Short Air Tower |
| Control Type | Upfront Electronic Touch Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Glass |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Door Alarm | Yes |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Temperature Display | External Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Door Liner | ABS |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Water Filtration | GE Water Filtration (XWFE Filter) |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Features | Interior Lighting - Ramp Up LED (2) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable (2 with Gallon Storage) |
| Fresh Food Features | Interior Storage Drawers |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Quick Ice |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Sweet Spot Shelf |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Product Type | Counter Depth Refrigerator |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.23 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.56 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.80 cu ft |
APPEARANCE
| Case Color | Gray |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Counter-Depth Design | true |
| Door Swing | Side-by-Side |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 667 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Watts | 330 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












