25.3 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - GSE25HGHBB
Key Features
LED lighting
Integrated shelf support system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Fresh food multi-level drawers
Adjustable Clear Look door bins
Arctica icemaker
Advanced water filtration
Glass freezer shelves
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Fresh food multi-level drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
Arctica icemaker
A special access door puts ice within reach
Advanced water filtration
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Glass freezer shelves
Enjoy a high-end appearance with secure storage for a variety of items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | Upfront Electronic Touch Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Total |
| Performance Features | Vacation Mode |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Point |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Bottom Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Door Liner | ABS |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | XWF (on select models manufactured after June 2018) |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 2 Fixed |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
| Water Filtration | MWF |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.23 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.03 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.30 cu ft |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only- Color Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Color-Matched |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 320 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 38.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 340 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.5 in |
| Case Depth Without Door | 28.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 32.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 34 3/4 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 34.75 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 39.75 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 621.16 lbs. |
| Total of Cubes | 49.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 621.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





























