$9,921.00
Was$11,029.00Save $1,108.00 (10%)
CAFÉ™ 48" Smart Built-In Side-by-Side Refrigerator - CSB48WP2NS1
$9,921.00
Was$11,029.00Save $1,108.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Put your food in the spotlight
Stay in the know at all times
Must-use compartments for flawless organization
Handle any mess without stress
Distinct temperatures for distinct dishes
Safe, pure water for your family and guests
Create a look that matches your personal style
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Put your food in the spotlight
Display groceries like a gallery with showcase LED lighting positioned throughout the interior to spotlight your favorite foods and containers
Stay in the know at all times
Enjoy peace of mind with WiFi Connect technology that provides a helpful alert when there's an unexpected change in performance, like a drop in temperature if the door is left open or power is lost
Must-use compartments for flawless organization
Free up valuable shelf space with large door bins, perfect for storing the small foods and containers that can add up and deprive you of room for heftier items
Handle any mess without stress
Spills happen, but cleanup is stress-free thanks to adjustable slide-out, spillproof glass shelves that easily shift and lock, and have raised edges to contain mess
Distinct temperatures for distinct dishes
Whether you're refrigerating an appetizer or dessert, ensure a consistent temperature with an advanced temperature management system perfect for any course
Safe, pure water for your family and guests
Enjoy refreshing ice from the refrigerator with total peace of mind, thanks to an advanced filtration system that uses MWF replacement filters to remove 98% of certain pharmaceuticals from the ice maker's waterline (Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users’ water)
Create a look that matches your personal style
Select any combination of premium finishes and hardware options to create a stunning look customized to any owner’s taste
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28.5 in |
| Overall Height | 84 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
| Net Weight | 738 lb |
| Overall Width | 48 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 49.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 775 lb |
| Depth with Door Open 90° | 52.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 55.25 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Height to Top of Case | 83.5 in |
| Overall Depth with Handle | 28.5 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multi-Shelf Air Management Tower |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Baskets | 2 Wire (Full-Extension) |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| WiFi Connect | Built-In |
| Sabbath Mode | Yes |
| Filter Location | Behind top service panel |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Adjustable Freezer Shelves (Wire) | Yes |
| Clear Lexan Bins, Drawers and Pans | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Freezer Door Bins | 5 Total |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Middle Drawer | Sealed |
| Fresh Food Door Bins | 5 Adjustable |
| Freezer Utility Baskets | 2 |
| Exterior Style | Built-In |
| Bottom Drawer | Select Temp |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Configuration | Side-by-Side |
| Refrigerant Type | R600a |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable, Spillproof Glass |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator |
| OU Certified | No |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Spillproof Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 1 with Gallon Storage |
| Temperature Management Features | Independent Temperature Controls |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.18 cu ft |
| Freezer Capacity | 12.34 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 29.50 cu ft |
APPEARANCE
| Wrapped Stainless Steel Door and Grill | Yes |
| Master Light Control Switch | Yes |
| Case Color | Gray |
| Door Style | Flat Door with Hidden Hinges |
| Exterior Design | Stainless Steel Wrapped |
| Door Stops | 90 Degree and 110 Degree |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Installation | Built-in Installation |
| Door Swing | Side-by-Side |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Handle | CAFÉ™ |
ACCESSORIES
| Optional Kits | CXSS2H2PMFB - Flat Black |
| Optional Kits | CXSS2H2PMBZ - Brushed Bronze |
| Optional Kits | CXSS2H2PMBT - Brushed Black |
| Optional Kits | CXSS2H2PMCU - Brushed Copper |
| Optional Kits | CXSS2H2PMCG - Brushed Brass |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 838 |
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 20A |
| Electrical Requirements | 115V |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 738 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 775 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 775 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 66.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 826.71 lbs. |
| Total of Cubes | 66.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 826.71 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-year Sealed System |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























