Monogram 36" Built-In All Refrigerator - ZIR360NNRH
Monogram 36" Built-In All Refrigerator
Model: ZIR360NNRH














Monogram 36" Built-In All Refrigerator
Model: ZIR360NNRH
Key Features
Custom panel model
Enhanced temperature management system
Flush inset installation
Concealed halogen lighting system
Humidity-controlled compartments and sealed snack drawers
Adjustable spillproof glass shelves
Sealed dairy compartment
Gallon-size door bin
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Custom panel model
Can be personalized with cabinet-matching panels and handles
Enhanced temperature management system
With precise electronic controls and thermistors, maintains ideal storage conditions for fresh foods
Flush inset installation
Allows the refrigerator to be installed flush with adjacent cabinetry
Concealed halogen lighting system
Illuminates contents without compromising space
Humidity-controlled compartments and sealed snack drawers
Help preserve the freshness of foods
Adjustable spillproof glass shelves
Easily accommodate party trays and platters
Sealed dairy compartment
Locks in freshness
Gallon-size door bin
Holds milk containers, two-liter bottles and pitchers
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 25.875 in |
| Net Weight | 530 lb |
| Overall Height | 84 in |
| Approximate Shipping Weight | 569 lb |
| Depth Without Handle | 25.875 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Custom Handle Required |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | Custom Panel and Handle Required |
| Door Stops | 90, 115 and 130 Degree |
| Design Style | Custom Panel |
| Installation | Standard Install Ready or Flush-inset Installation required optional ZKFN kit |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 21.95 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22 cu ft |
FEATURES
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Configuration | Full Door |
| Custom Panel Ready | Standard Built-In Install Capable Ready |
| Snack Drawer | 2 Regular; Sealed w/ Full-Extension Slides |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 6 Half-Width Adjustable Spill Proof |
| Interior Lighting | Concealed Halogen Lighting System |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Clear Lexan Bins, Drawers and Pans | Yes |
| Short Description | 36" Built-In All Refrigerator |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Leveling System | 4 Point w/ 2 Adjustable Front Legs |
| Product Type | Built-In Refrigerator |
| Drawer/Pan/Basket Features | All w/ Full-Extension Slides (2 Produce Pans w/ Easy Access Lid & Sealed Adj. Humidity) |
| Cabinet Pans/Drawers/Baskets | 2 Snack at the Top |
| Door Bins Type | 2 Gallon Size Fixed |
| Fresh Food Door Bins | 6 Half-Width (2 with Gallon Storage) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Black Sealed Adjustable Toe Kick |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 20A |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 25.88 in. |
| Weight | 530 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 30.88 in. |
| Shipping Weight | 570 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 570 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 562.92 lbs. |
| Total of Cubes | 45.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 562.92 lbs. |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | ZKBFN720NII Unification Kit |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











