$2,793.00
Was$3,110.00Save $317.00 (10%)
31-inch Wide SideKicks® All-Refrigerator with LED Lighting - 18 cu. ft. - WSR57R18DM
31-inch Wide SideKicks® All-Refrigerator with LED Lighting - 18 cu. ft.
Model: WSR57R18DM








31-inch Wide SideKicks® All-Refrigerator with LED Lighting - 18 cu. ft.
Model: WSR57R18DM
$2,793.00
Was$3,110.00Save $317.00 (10%)
Key Features
LED Interior Lighting
Electronic Temperature Controls
Temperature Alarm
Air Tower
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED Interior Lighting
LED Interior Lighting brightens up the inside of your refrigerator, so you can easily find family favorites.
Electronic Temperature Controls
Convenient, up-front electronic temperature controls let you choose the ideal temperature for whatever foods you're storing.
Temperature Alarm
A temperature alarm notifies you when the temperature rises to help you monitor the ideal environment for your food.
Air Tower
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 453.95 lbs. |
| Total of Cubes | 36.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 453.95 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 30.25 in. |
| Height | 66.75 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 211 lbs. |
| Gross Weight | 211 lbs, 211 lbs |
| Cabinet Width | 30.25 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.875 in |
| Depth Closed Including Handles | 31.25 in |
| Depth Excluding Doors | 24.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 55.75 in |
| Height To Top Of Cabinet | 66.25 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 66.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 69.25 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 251 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 251 lbs. |
| Source | Calculation |
Exterior Details
| Cabinet Color | Grey |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Brushed Aluminum |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 2 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Full-Width Glass |
| Deli Drawer | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 4 Half-Width |
| Non Climate Control Drawers | None |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 3 Adjustable Partial-Width |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | No |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Control Type | Electronic |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Details
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
Refinements
| Features | LED Lighting, Whirlpool Handle |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Certifications
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
Capacity
| Volume | 39.762 Cu.Ft. |
Features
| Refrigerator Features | LED Lighting, Whirlpool Handle, LED Lighting, Whirlpool Handle |
Dimensions
| Gross Weight | 198 lbs, 211 lbs |
| Net Weight | 186 lbs, 0 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










