$3,225.00
24" Wide All-Refrigerator - FFAR10LOCKER
$3,225.00
Depth : Counter Depth
Key Features
Thin-line design
Locking storage compartments
Automatic defrost
Reversible door
Two keys included
Internal fan
100% CFC Free
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Thin-line design
Just 24" wide for an easy fit in tight spots
Locking storage compartments
Nine sections secured by combination locks
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Two keys included
Keys will override combinations in case of lost codes or full refrigerator cleaning
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 54.63 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.25 lbs. |
| Total of Cubes | 17.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.25 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 55.0" (140 cm) |
| Height of Cabinet | 54.63" (139 cm) |
| Height to Hinge Cap | 55.0" (140 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.74" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101025254 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.0oz. |
| High Side PSI | 290.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 48.25" (123 cm) |
| Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



























