24" Wide Upright Medical Refrigerator, Certified to NSF/ANSI 456 Vaccine Storage Standard - ACR1322GNSF456
24" Wide Upright Medical Refrigerator, Certified to NSF/ANSI 456 Vaccine Storage Standard
Model: ACR1322GNSF456


















24" Wide Upright Medical Refrigerator, Certified to NSF/ANSI 456 Vaccine Storage Standard
Model: ACR1322GNSF456
Key Features
EQTemp Medical Refrigerator
Certified to NSF/ANSI 456 Vaccine Storage Standard
Temperature Range: 2º to 8ºC
Certificate of calibration included
Buffered temperature probe
Large capacity
High/low temperature alarm
External temperature readout
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
EQTemp Medical Refrigerator
All-refrigerator designed to operate between 2 and 8ºC for a variety of storage application in medical offices and other healthcare facilities
Certified to NSF/ANSI 456 Vaccine Storage Standard
Tested to comply with the latest standards
Temperature Range: 2º to 8ºC
Preset to 5ºC as recommended for many storage applications
Certificate of calibration included
The temperature monitoring device (TMD) is calibrated to NIST standards in our ISO/IEC 17025:2017 certified calibration laboratory and ships with a 2-year certificate of calibration for your records
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glass bead-filled bottle and stored in a fixed box on the center shelf. This is the ideal way to produce temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC and VFC's guidelines
Large capacity
Full 12.71 cu.ft. capacity inside conveniently slim footprint
High/low temperature alarm
Thermometer probe is encased in a glass bead-filled bottle and stored in a fixed box on the center shelf. This is the ideal way to produce temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC and VFC's guidelines
External temperature readout
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Access port
3/8" probe hole with cover is pre-installed in unit's side to allow easy installation of user-provided monitoring equipment
Open door alarm
Audible alarm sounds if the door is left open for more than one minute
Digital thermostat
Digital microprocessor for easy and precise temperature management, with all controls externally located for added convenience
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety in high traffic areas
Self-closing door
Door will automatically close when left ajar, preventing items from accidentally being left exposed to ambient temperatures
Temperature memory function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
LED lighting
Attractively illuminates the interior in a gentle white hue for easy viewing
Flat door liner
No door storage to allow for the interior to accommodate deeper trays
Fixed center shelf
Center shelf is fixed in place in order to provide the optimum position for the TMD to provide the most accurate temperature readings
Pocket handle
Handle is recessed into the side of the door to ensure no added depth
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview
| Nominal Height | 65.0" (165 cm) |
| Height of Cabinet | 64.88" (165 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 50.0" (127 cm) |
| Capacity | 12.71 cu.ft. (360 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S to NSF 456 |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 169.0 lbs. (77 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083179 |
Refrigerator Features
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 5 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.0oz. |
| High Side PSI | 1.45 |
| Low Side PSI | 0.85 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 8ºC |
| Sound Level | 38.9 dB |
Dimensions
| Interior Height | 56.5" (144 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 8.0" (20 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 64.88 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 169 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 69.88 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 209 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 209 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 305.56 lbs. |
| Total of Cubes | 24.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 305.56 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 65.0" (165 cm) |
| Height of Cabinet | 64.88" (165 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 50.0" (127 cm) |
| Capacity | 12.71 cu.ft. (360 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S to NSF 456 |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 169.0 lbs. (77 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083179 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 5 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.0oz. |
| High Side PSI | 1.45 |
| Low Side PSI | 0.85 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 8ºC |
| Sound Level | 38.9 dB |
| Interior Height | 56.5" (144 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 8.0" (20 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











