$2,094.00
Was$2,999.00Save $905.00 (30%)
36-Inch Wide French Door Bottom Mount Refrigerator - 25 cu. ft. - WRMF3636RW
































$2,094.00
Was$2,999.00Save $905.00 (30%)
Key Features
Two-Tier Freezer Storage
Maximum Ice Capacity
Exterior Water Dispenser with EveryDrop® Filtration
Full Depth Design
Adjustable Shelves
Adjustable Gallon Door Bins
Spillproof Glass Shelves
LED Interior Lighting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Two-Tier Freezer Storage
Easily organize frozen favorites with two tiers of storage, including two sliding bins.
Maximum Ice Capacity
No French Door Bottom Mount Refrigerator in-door ice maker holds more ice. With 3.7 lbs, your ice maker keeps up with your family.
Exterior Water Dispenser with EveryDrop® Filtration
Access fresh filtered water without ever opening the refrigerator door.
Full Depth Design
Get more capacity than counter depth models for all the space your family needs.
Adjustable Shelves
Make room for wide and tall items with Adjustable Shelves that can be easily moved up and down.
Adjustable Gallon Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
Spillproof Glass Shelves
Simplify cleanup with shelves that help contain spills and prevent liquids from leaking below.
LED Interior Lighting
LED Interior Lighting brightens up the inside of your refrigerator, so you can easily find family favorites.
Tap Touch Controls
Tap Touch Controls give you the setting you want with just a light touch. Then easily wipe away smudges or spills.
Measured Fill
Select the exact amount of filtered water you need. The dispenser will fill your container in ounces, cups or liters, and automatically shut off when it's done.
Adaptive Defrost
Prevent ice build up without lifting a finger. Adaptive Defrost monitors the freezer environment and runs only when necessary to keep your freezer clear.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Refrigerated Exterior Drawer
Keep items you use most within easy reach. An exterior drawer gives you additional refrigeration space and lets you adjust temperature controls and dividers based on what you're storing.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 666.83 lbs. |
| Total of Cubes | 53.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 666.83 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Door Opening Direction | N/A |
| Reversible Door | No |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Adjustable Partial Width, 2 Adjustable Half Width, 3 Adjustable Half Width |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width, 1 Full Width Pantry |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass, 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Half Width |
| Refrigerator Door Bins | 1 Adjustable Gallon, 1 Fixed Full-Width, 2 Fixed Gallon, Extra Cold Bin Full Width |
Freezer Details
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Door Bins | Pizza Pocket |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width Plastic, 2 Small Storage Bin Dividers |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Garage Ready | No |
| Levelers | 2 |
| Wheels | Yes |
Controls
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Control Options | Vacation Mode |
| Control Location | Side Door |
| Sabbath Mode | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
| Smart Appliance | No |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Types of Ice | Cubed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door, Refrigerator Door |
Certifications
| CEC Listed | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 35.94 in. |
| Height | 70.06 in. |
| Length | 36.81 in. |
| Net Weight | 328 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Height To Top Of Cabinet | 69 in |
| Minimum Height | 69 in |
| Weight | 332 lbs. |
| Cabinet Width | 35.938 in |
| Cutout Height | 70.188 in |
| Cutout Width | 36.188 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 34.75 in |
| Depth Closed Including Handles | 36.813 in |
| Depth Excluding Doors | 29.875 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70.063 in |
| Maximum Height | 70.0625 in |
| Width to Remove Crisper | 63.75 in |
| Width with Doors Closed | 35.938 in |
| Gross Weight | 332 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 41.81 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 38 in. |
| Shipping Height | 72 in. |
| Shipping Weight | 372 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 372 lbs. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Water, Measured/Metered Fill, Night Light |
| Dispenser Pad Color | Black |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Capacity
| Volume | 62.608 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













