$2,094.00
Was$3,099.00Save $1,005.00 (32%)
36-Inch French Door Refrigerator with In-Door Water and Ice Maker - 30 cu. ft. - WRFF3536SV
36-Inch French Door Refrigerator with In-Door Water and Ice Maker - 30 cu. ft.
Model: WRFF3536SV



























36-Inch French Door Refrigerator with In-Door Water and Ice Maker - 30 cu. ft.
Model: WRFF3536SV
$2,094.00
Was$3,099.00Save $1,005.00 (32%)
Key Features
30 cu ft Capacity
ADA Compliant
Adjustable Glass Shelves
Custom Temperature Control
Fast Cool Option
Fast Freeze
Gallon Door Bins
In-door Filtered Water & Ice Maker
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
30 cu ft Capacity
At 30 cu. ft., our largest capacity french door refrigerator in its class* provides family-sized space, large capacity ice maker and flexible storage to keep up with your family's busy life.*Standard depth refrigerators with external water and/or ice dispensers.*Standard depth 4 door refrigerators with internal water dispensers.
ADA Compliant
This refrigerator meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Adjustable Glass Shelves
Store more groceries with frameless, full and half Adjustable Glass Shelves
Custom Temperature Control
Keep frozen food at just the right temperature with multiple temperature settings, from frozen veggies and meat to keeping ice cream scoopable.
Fast Cool Option
Use Fast Cool to quickly chill just-bought groceries, leftovers and more. The built-in setting sets the refrigerator to its lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Fast Freeze
Use Fast Freeze to keep just-bought frozen pizzas and ice cream freezer cold. The built-in setting sets the freezer to it's lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Gallon Door Bins
Free up shelf space with Gallon Door Bins that fit items like milk cartons or tall condiments, so you have easy access to grab everyday items.
In-door Filtered Water & Ice Maker
The In-door Filtered Water Dispenser & Ice Maker holds up to 4 lbs of ice. The ice bucket is also removable to make filling coolers easy for any family adventure.
Large Capacity In-Door Ice Storage
In-door Ice holds up to 4 lbs of ice and creates an extra half shelf of storage space. The ice bucket is also removeable to make filling coolers easy for any adventure.
Pint Size Storage
Pint Size Storage provides easy access to frozen snacks and pint-sized ice cream, so they won't get buried in your freezer.
Pizza Pocket
Easily store frozen pizzas upright without the hassle of trying to fit them on flat freezer shelves.
Standard Depth Design
Standard Depth Design has more capacity than counter depth, providing more space for your family's needs.
Total Coverage Cooling
With Total Coverage Cooling, multi-flow vents direct fresh, chilled air throughout the refrigerator to help keep an even temperature at every shelf.
everydrop® Water Filter
Quick, easy installation and confidently clean water and ice. everydrop® Water Filter A reduces 75 potentially harmful contaminants, including microplastics and lead.**Filters certified by NSF International under NSF/ANSI Standards 42, 53, 372 and 401 to reduce specific contaminants. See everydropwater.com for details
Specifications
Certifications
| CEC Listed | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Details
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Wheels | Yes |
| Door Style Configuration | French Door |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Black Stainless Finish |
| Door Finish | Fingerprint Resistant |
| Handle Color | Black Stainless |
| Handle Material | Metal |
| Door Opening Direction | N/A |
| Handle Type | Reach Through for RC, Pocket for FC |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width Plastic, 2 Small Storage Bin Dividers |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
| Types of Ice | Cubed |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | No |
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass, 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Half Width |
| Refrigerator Door Bins | 1 Adjustable Gallon, 1 Full Width Non Adjustable Small Item, 2 Fixed Full-Width, 2 Fixed Gallon |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 39 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Length | 41.75 in. |
| Shipping Weight | 397 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 397 lbs. |
Other
| Refrigerator Capacity Volume | 20.57 |
| Capacity | 29.58 cu. ft. |
| Common Size | 36 in |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 29.58 cu. ft. |
Capacity
| Volume | 61.652 Cu.Ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 36.75 in. |
| Weight | 357 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Gross Weight | 357 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 70 in |
| Maximum Height | 70 in |
| Net Weight | 326 lbs |
| Cabinet Width | 35.75 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 34.688 in |
| Depth Closed Including Handles | 36.75 in |
| Depth Excluding Doors | 29.875 in |
| Depth-Drawer Open | 55.688 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.813 in |
| Minimum Height | 68.75 in |
| Width to Remove Crisper | 63.688 in |
| Width with Doors Closed | 35.75 in |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
| Total of Cubes | 53.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










