$1,998.00
Was$2,699.00Save $701.00 (26%)
36-Inch French Door Refrigerator with Interior Water Dispenser - 31 cu. ft. - WRFF3336SB
36-Inch French Door Refrigerator with Interior Water Dispenser - 31 cu. ft.
Model: WRFF3336SB





































36-Inch French Door Refrigerator with Interior Water Dispenser - 31 cu. ft.
Model: WRFF3336SB
$1,998.00
Was$2,699.00Save $701.00 (26%)
This model is on display at:
Key Features
Large Capacity Freezer Ice Storage
Pint Size Storage
Gallon Door Bins
Adjustable Glass Shelves
Pizza Pocket
31 cu ft capacity
Interior Filtered Water Dispenser
Fast Cool Option
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large Capacity Freezer Ice Storage
Large Capacity Freezer Ice stores over 7 lbs of ice with built-in ice maker in freezer. Use it to fill the cooler, or turn it off for additional frozen storage space.
Pint Size Storage
Pint Size Storage provides easy access to frozen snacks and pint-sized ice cream, so they won't get buried in your freezer.
Gallon Door Bins
Free up shelf space with Gallon Door Bins that fit items like milk cartons or tall condiments, so you have easy access to grab everyday items.
Adjustable Glass Shelves
Store more groceries with frameless, full and half Adjustable Glass Shelves
Pizza Pocket
Easily store frozen pizzas upright without the hassle of trying to fit them on flat freezer shelves.
31 cu ft capacity
At 31 cu. ft., our largest capacity french door refrigerator in its class* provides family-sized space, and a large capacity ice maker to keep up with your family's busy life.*Standard depth refrigerators with no water dispensers.*Standard depth refrigerators with internal water dispensers.
Interior Filtered Water Dispenser
Enjoy a sleek look and fresh, filtered water with the Interior Filtered Water Dispenser. The dedicated space provides enough room to rest bottles, pitchers, pots, glasses and measuring cups under the dispenser, so you can get fresh filtered water with ease.
Fast Cool Option
Use Fast Cool to quickly chill just-bought groceries, leftovers and more. The built-in setting sets the refrigerator to its lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Custom Temperature Control
Keep frozen food at just the right temperature with multiple temperature settings, from frozen veggies and meat to keeping ice cream scoopable.
everydrop® Water Filter
Quick, easy installation and confidently clean water and ice. everydrop® Water Filter A reduces 75 potentially harmful contaminants, including microplastics and lead.**Filters certified by NSF International under NSF/ANSI Standards 42, 53, 372 and 401 to reduce specific contaminants. See everydropwater.com for details
Fast Freeze
Use Fast Freeze to keep just-bought frozen pizzas and ice cream freezer cold. The built-in setting sets the freezer to it's lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Total Coverage Cooling
With Total Coverage Cooling, multi-flow vents direct fresh, chilled air throughout the refrigerator to help keep an even temperature at every shelf.
Standard Depth Design
Standard Depth Design has more capacity than counter depth, providing more space for your family's needs.
Large Capacity Ice Production
Large Capacity Ice Production makes over 3 lbs of filtered ice every day to keep up with life's everyday demands, from filling coolers for the family to water bottles on your way out the door.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
| Total of Cubes | 53.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width Plastic, 2 Small Storage Bin Dividers |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass, 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Half Width |
| Deli Drawer | No |
| Refrigerator Door Bins | 2 Adjustable Gallon, 4 Fixed Full-Width |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Details
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Wheels | Yes |
| Door Style Configuration | French Door |
| Ice Capacity Storage | 7 lbs |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Black |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | N/A |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through for RC, Pocket for FC |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | Cubed |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEC Listed | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 36.75 in. |
| Weight | 324 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70 in |
| Maximum Height | 70 in |
| Gross Weight | 324 lbs |
| Net Weight | 293 lbs |
| Cabinet Width | 35.75 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 34.69 in |
| Depth Closed Including Handles | 36.75 in |
| Depth Excluding Doors | 29.88 in |
| Depth-Drawer Open | 55.94 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.81 in |
| Minimum Height | 68.81 in |
| Width to Remove Crisper | 63.688 in |
| Width with Doors Closed | 35.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 41.75 in. |
| Shipping Weight | 364 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 364 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 39 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
Dispenser Details
| Dispenser Type | Interior Water Only |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Features
| Refrigerator Features | ADA Compliant |
Capacity
| Volume | 61.652 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












