$1,694.00
Was$2,699.00Save $1,005.00 (37%)
Only 2 left in stock, order soon!
36-Inch French Door Refrigerator with Ice Maker - 31 cu. ft. - WRFF3136SZ
$1,694.00
Was$2,699.00Save $1,005.00 (37%)
Depth : Standard Depth
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Key Features
Large Capacity Freezer Ice Storage
Pint Size Storage
Pizza Pocket
Adjustable Glass Shelves
everydrop® Water Filter
Total Coverage Cooling
31 cu ft capacity
Gallon Door Bins
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large Capacity Freezer Ice Storage
Large Capacity Freezer Ice stores over 7 lbs of ice with built-in ice maker in freezer. Use it to fill the cooler, or turn it off for additional frozen storage space.
Pint Size Storage
Pint Size Storage provides easy access to frozen snacks and pint-sized ice cream, so they won't get buried in your freezer.
Pizza Pocket
Easily store frozen pizzas upright without the hassle of trying to fit them on flat freezer shelves.
Adjustable Glass Shelves
Store more groceries with frameless, full and half Adjustable Glass Shelves
everydrop® Water Filter
Quick, easy installation and confidently clean water and ice. everydrop® Water Filter A reduces 75 potentially harmful contaminants, including microplastics and lead.**Filters certified by NSF International under NSF/ANSI Standards 42, 53, 372 and 401 to reduce specific contaminants. See everydropwater.com for details
Total Coverage Cooling
With Total Coverage Cooling, multi-flow vents direct fresh, chilled air throughout the refrigerator to help keep an even temperature at every shelf.
31 cu ft capacity
At 31 cu. ft., our largest capacity french door refrigerator in its class* provides family-sized space, and a large capacity ice maker to keep up with your family's busy life.*Standard depth refrigerators with no water dispensers.*Standard depth refrigerators with internal water dispensers.
Gallon Door Bins
Free up shelf space with Gallon Door Bins that fit items like milk cartons or tall condiments, so you have easy access to grab everyday items.
Large Capacity Ice Production
Large Capacity Ice Production makes over 3 lbs of filtered ice every day to keep up with life's everyday demands, from filling coolers for the family to water bottles on your way out the door.
Fingerprint resistant
Available in a stainless finish, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Fast Cool Option
Use Fast Cool to quickly chill just-bought groceries, leftovers and more. The built-in setting sets the refrigerator to its lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Fast Freeze
Use Fast Freeze to keep just-bought frozen pizzas and ice cream freezer cold. The built-in setting sets the freezer to it's lowest temperature for 2 hours at the push of a button.
Standard Depth Design
Standard Depth Design has more capacity than counter depth, providing more space for your family's needs.
Custom Temperature Control
Keep frozen food at just the right temperature with multiple temperature settings, from frozen veggies and meat to keeping ice cream scoopable.
Specifications
Other
| Capacity | 30.52 cu. ft. |
| Common Size | 36 in |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 21-1/2 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 30.5 cu. ft. |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Capacity | 30.52 cu. ft. |
| Common Size | 36 in |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 21.51 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 30.52 cu. ft. |
| Capacity | 30.52 cu. ft. |
| Common Size | 36 in |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 21.51 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 30.52 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
| Total of Cubes | 53.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 30.52 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 34-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 29-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 68-3/4 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 21.51 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 30.52 cu. ft. |
| Cutout Height | 70.188 |
| Cutout Width | 36.188 |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Cabinet Width | 35.938 |
| Depth Closed Excluding Handles | 34.75 |
| Depth Closed Including Handles | 36.813 |
| Depth Excluding Doors | 29.875 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 |
| Freezer Capacity Volume | 9.01 |
| Height To Top Of Cabinet | 69 |
| Height To Top Of Door Hinge | 70.063 |
| Refrigerator Capacity Volume | 21.51 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 30.52 |
| Width to Remove Crisper | 63.75 |
| Width with Doors Closed | 35.938 |
| gross weight | 324 |
| net weight | 293 |
| carton depth | 37 |
| carton height | 70 |
| carton width | 36 |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass; 1 Fixed Full-Width Glass; 2 Adjustable Half Width |
| Refrigerator Door Bins | 2 Adjustable Gallon; 4 Fixed Full-Width |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Compartment Type | Slide-Out Door 2 Tier |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width Plastic; 2 Small Storage Bin Dividers |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Details
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Wheels | Yes |
| Door Opening Direction | N/A |
| Ice Capacity Storage | 7 |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | Cubed |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEC Listed | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Energy Rating (kWh/year) | 645 |
| prop65 | Standard - Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 36.75 in. |
| Weight | 324.08 lbs. |
| Cabinet Width | 35-3/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 34-3/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 36-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 29-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Depth-Drawer Open | 55-11/16 in |
| Gross Weight | 324-2/25 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 68-3/4 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70 in |
| Maximum Height | 70 in |
| Minimum Height | 68-3/4 in |
| Net Weight | 293-11/50 lbs |
| Width to Remove Crisper | 63-11/16 in |
| Width with Doors Closed | 35-3/4 in |
| Gross Weight | 324 lbs, 324-2/25 lbs |
| Net Weight | 293 lbs, 293-11/50 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.98 in. |
| Shipping Height | 74.02 in. |
| Shipping Length | 41.75 in. |
| Shipping Weight | 364.08 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 364.08 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















































































