36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator - WRFC9636RV
36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator
Model: WRFC9636RV


































36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator
Model: WRFC9636RV
Depth : Counter Depth
Key Features
Auto-Humidity Crispers
Infinity Slide Shelf
In-Door-Ice® Storage
Stores 30% More in its Class with a Pantry-Inspired Layout
The Most Shelf Space in its Class
The Most Gallon Door Bins in its Class
FreezeShield Option
Deli Drawer with Customizable Temperature
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Auto-Humidity Crispers
Easily store fruits and veggies of all shapes and sizes and help keep them fresh with automatic humidity control.
Infinity Slide Shelf
Put small items on the sides and large, high-traffic items in the center with an adjustable center pane that slides back and stops at any point to give you the room you need, even if it's just an inch, so you can fit and find it all.
In-Door-Ice® Storage
Get an extra full shelf in the refrigerator with an ice bin that's been moved to the door.
Stores 30% More in its Class with a Pantry-Inspired Layout
Store 30% more in its class with a pantry-inspired layout and features like an infinity slide shelf that help make room for tall items.
The Most Shelf Space in its Class
The Most Gallon Door Bins in its Class
FreezeShield Option
Helps reduce freezer burn in select items and reduce temperature fluctuations from the automatic defrost cycle with the push of a button.
Deli Drawer with Customizable Temperature
Make temperature adjustments based on the refrigerated foods you'd like to store so things like meat, deli items and drinks are kept in their ideal cooling environment.
Triple-Tier Freezer Storage
Quickly find frozen food in the triple-tier freezer. Three levels of organization help you avoid stacking or burying so you can see and get to frozen foods faster.
Pizza Pocket
Easily store frozen pizzas upright without the hassle of trying to fit them on flat freezer shelves.
Flip Adjusters
Get more vertical room when you need it without unloading a thing. Our industry-first flip adjusters raise or lower the pantry shelves two inches with a simple turn even while the shelves are fully loaded.
Panoramic LED Lighting
Quickly find food with undershelf lighting that reduces shadows and keeps everything in sight to help you find what you're looking for.
Fingerprint Resistant
Resists fingerprints and smudges with steel that easily wipes clean. Available in Black Stainless Steel and Stainless Steel finishes.
Platter Pocket
Wide, flat items like brownie pans, lasagna and pizza boxes stay tucked out of the way in this space designed to keep them safe from stacking.
Specifications
Other
| Capacity | 23.8 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 17-1/2 |
| Dispenser Options | Control/Child Lock; Favorite Fill; Filtered Water; Measured/Metered Fill; Night Light |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| Capacity | 23.8 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 17-1/2 |
| Capacity | 23.8 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 17-1/2 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.32 lbs. |
| Total of Cubes | 46.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.32 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 23.8 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-7/8 in |
| Depth Excluding Doors | 24-3/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 43-3/4 in |
| Freezer Capacity Volume | 6.3 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 70-7/8 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 17-1/2 |
| Dispenser Options | Control/Child Lock; Favorite Fill; Filtered Water; Measured/Metered Fill; Night Light |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| carton depth | 33 |
| carton height | 75.5 |
| carton width | 38.5 |
| Cabinet Width | 35.625 |
| Cutout Height | 72 |
| Cutout Width | 36 |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.875 |
| Depth Closed Including Handles | 31.5 |
| Depth Excluding Doors | 24.375 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 43.75 |
| Freezer Capacity Volume | 6.3 |
| Height To Top Of Cabinet | 70.875 |
| Height To Top Of Door Hinge | 71.875 |
| Refrigerator Capacity Volume | 17.5 |
| gross weight | 375 |
| net weight | 363 |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | Yes |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Dual Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser; Side Door |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Split-Width |
| Non Climate Control Drawers | None |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width |
| Liner Finish | White |
| Refrigerator Door Bins | 3 Fixed Full-Width; 5 Adjustable Full-Width Gallon |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Slide Out Full Width; 2 Adjustable Full Width; 2 Sliding U-Shaped Full Width |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | Pizza Pocket |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
| Freezer Compartment Type | Slide-Out Door 2 Tier |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic; 1 Full Width Middle Plastic |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Energy Rating (kWh/year) | 674 |
| prop65 | Standard |
Warming Drawer Details
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35.81 in. |
| Height | 71.88 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 375 lbs. |
| Cabinet Width | 35-5/8 in |
| Cutout Height | 72 in |
| Cutout Width | 36 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-7/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 31-1/2 in |
| Depth Excluding Doors | 24-3/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 43-3/4 in |
| Gross Weight | 375 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 70-7/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 71-7/8 in |
| Maximum Height | 71-7/8 in |
| Minimum Height | 70-7/8 in |
| Net Weight | 363 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 75.5 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 415 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 415 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










