$4,299.95
36" Autograph Edition 22.5 cu. ft Freestanding French Door Refrigerator with Ice Maker - Gold - RFMZ36G
36" Autograph Edition 22.5 cu. ft Freestanding French Door Refrigerator with Ice Maker - Gold
Model: RFMZ36G





















36" Autograph Edition 22.5 cu. ft Freestanding French Door Refrigerator with Ice Maker - Gold
Model: RFMZ36G
$4,299.95
Key Features
Create more room for your items with a large fridge and freezer space at 22.5 cu. ft. capacity
Flat door design provides a modern look that stands flush with your cabinets
Two humidity-controlled crisper drawers help keep your food fresh
Enjoy a clean look in your kitchen with fingerprint-resistant 430-grade stainless steel
Illuminate your entire refrigerator with 4 LED lights at the top and sides of the refrigerator
Have peace of mind with a one year warranty
Adjustable shelving can be re-arranged to fit your family's needs
Enjoy energy savings while maintaining professional power with this ENERGY STAR Certified refrigerator
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Create more room for your items with a large fridge and freezer space at 22.5 cu. ft. capacity
Flat door design provides a modern look that stands flush with your cabinets
Two humidity-controlled crisper drawers help keep your food fresh
Enjoy a clean look in your kitchen with fingerprint-resistant 430-grade stainless steel
Illuminate your entire refrigerator with 4 LED lights at the top and sides of the refrigerator
Have peace of mind with a one year warranty
Adjustable shelving can be re-arranged to fit your family's needs
Enjoy energy savings while maintaining professional power with this ENERGY STAR Certified refrigerator
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
Other
| Total Capacity | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.87 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.61 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | N/A |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | 1.75 lbs |
| Water Dispenser | No |
| Fridge Lights | 3 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage | 115V/60Hz |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Door Shelves | 6 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Mount Type | Freestanding |
| Certifications | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 year parts and service |
Dimensions & Weight
| Width | 35.8 in. |
| Height | 69.9 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 284.4 lbs. |
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.69 Inch |
| Weight | 284.4 lbs |
| Depth | 29.13 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.8 in. |
| Shipping Height | 74.9 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 324.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.69 Inch |
| Shipping Length | 34.13 Inch |
| Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42 ft³ |
| Dimensional Weight | 522.09 lbs. |
| Total of Cubes | 42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 522.09 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 41.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
| Total of Cubes | 41.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 43.19 |
| Refrigeration Size (Width) | 36 in. |
Details
| Appliance Category | Refrigerator |
| Color/ Finish Family | Polished Gold |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 6.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | - |
| Energy Consumption | 588 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser | - |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.) | 4.85 lbs |
| Interior Finish | White |
| Decibels | 45 dBA |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 15A |
| Door Alarm | Yes |
| Lights | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











