27.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - GNE27JMMES
27.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GNE27JMMES





















Product Video

27.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GNE27JMMES
Current Rebates
Key Features
27.0 cu. ft. capacity
Internal water dispenser
Factory-installed icemaker with water filtration system
LED lighting
Spill-proof shelves
Two humidity-controlled drawers and full-width drawer
Quick Space shelf
Internal controls with actual-temperature setting display
Description
Build, Dimensions & Capacity
Placement Guideline: Requires a minimum 36-inch wide cutout (factoring in 0.125-inch side air clearances, 1-inch on top, and 2-inches in the back), a standard 120V electrical outlet, and an active cold water line. Overall dimensions are 35.75" W x 69.875" H x 35.875" D (with handles). As a standard-depth unit, it will protrude past standard 24-inch cabinetry. Allow extra side clearance for the doors to open fully.
The GE GNE27JMMES is a spacious 36-inch standard-depth French-door refrigerator featuring a highly durable, smudge-resistant Slate finish. Built for large households, it offers an expansive 27.0 cu. ft. of total capacity (18.81 cu. ft. fresh food, 8.18 cu. ft. freezer). The flexible interior is equipped with five spill-proof glass shelves (including an innovative Quick Space sliding shelf), two humidity-controlled crisper drawers, a full-width temperature-controlled deli drawer, and deep gallon-sized door bins. The bottom freezer includes two full-width baskets for easy organization.
Premium Cooling & Smart Features
To maintain optimal freshness, this model utilizes a Multiflow Air System with electronic sensors and features a Turbo Cool setting to quickly restore the ideal interior temperature after the doors have been open. To keep the exterior aesthetic clean and uninterrupted, this refrigerator utilizes an internal water dispenser and a factory-installed ice maker neatly tucked into the bottom freezer drawer. Both are powered by an advanced XWFE water filtration system designed to remove trace pharmaceuticals from your ice and drinking water.
Note: This model is ENERGY STAR® certified for excellent energy efficiency. It features internal upfront electronic controls with a digital temperature display, bright LED lighting throughout both compartments, a door alarm, and an Enhanced Shabbos Mode. While not a smart fridge out of the box, it is WiFi-capable with the purchase of an optional PBX23W00Y1 ConnectPlus module.
Why Choose Mark’s Appliance?
- Same-day pickup available (if in-stock)
- Local delivery & install
- Free pre-measure service if needed
- Price match guarantee
- Financing available
- We service everything we sell
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
27.0 cu. ft. capacity
Easily store large or bulk food items with three full-width shelves and large capacity
Internal water dispenser
Delivers filtered water with one touch
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
LED lighting
Find exactly what you’ve been looking for under crisp, clear lighting
Spill-proof shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Two humidity-controlled drawers and full-width drawer
Create the right environment for keeping fruits and vegetables fresh, while easily storing wider items like a party platter or a sheet cake
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Internal controls with actual-temperature setting display
Eliminate the guesswork of temperature setting with actual degrees displayed digitally
Advanced water filtration
The included refrigerator water filter reduces 50+ impurities including lead, chlorine, microplastics, and PFOA/PFOS; providing clean, safe drinking water and ice (replacement water filters sold separately - check refrigerator filter compartment for compatible model)
Gallon door storage
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Two-level freezer storage baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Door alarm
Enjoy peace of mind knowing the refrigerator door is never left open
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Upper right corner |
| Door Alarm | Yes |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Freezer Cabinet Drawer Features | Freezer Drawer |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Exterior Style | Standard Depth |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level LED |
| Configuration | French Door |
| Refrigerant Type | R600a |
| Door Liner | HIPS |
| Dispenser | Internal Water |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Number of Doors | 3 |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Humidity Controlled Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 6 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Fresh Food Door Bins | 8 Clear Look |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width, Full-Extension Plastic |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 2 Fixed |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System with Electronic Sensors |
| Water Filtration | GE Water Filtration (XWFE Filter) |
| Exterior Style | Free-Standing |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 18.82 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.17 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 27.00 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35.875 in |
| Height to Top of Hinge | 69.75 in |
| Net Weight | 308 lb |
| Overall Width | 35.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 332.2 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.75 in |
| Case Depth Without Door | 29 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 33.375 in |
| Height to Top of Case | 68.625 in |
| Overall Height | 69.875 in |
| Overall Depth with Handle | 37.875 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Swing | French Door |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Case Color | Slate |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 633 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Watts | 313 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 35.88 in. |
| Weight | 308 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 40.88 in. |
| Shipping Weight | 348 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 348 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 644.73 lbs. |
| Total of Cubes | 51.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 644.73 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










