$4,494.00
Was$4,999.00Save $505.00 (10%)
CAFÉ™ ENERGY STAR® 23.2 Cu. Ft. Smart Counter-Depth 4-Door French-Door Refrigerator With Dual-Dispense AutoFill Pitcher - CJE23DP3WD1
CAFÉ™ ENERGY STAR® 23.2 Cu. Ft. Smart Counter-Depth 4-Door French-Door Refrigerator With Dual-Dispense AutoFill Pitcher
Model: CJE23DP3WD1






































CAFÉ™ ENERGY STAR® 23.2 Cu. Ft. Smart Counter-Depth 4-Door French-Door Refrigerator With Dual-Dispense AutoFill Pitcher
Model: CJE23DP3WD1
$4,494.00
Was$4,999.00Save $505.00 (10%)
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Counter Depth Design
Keep your Leafy Greens Twice as Long*
Unmatched Visibility Meets Undeniable Style
Flatbread Freezer Compartment
Glass Dividers in Convertible Drawer
Built-In WiFi
Advanced Water Filtration System
Easy Clean Refrigerator
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Counter Depth Design
Get a built-in look in the kitchen with a counter depth refrigerator that fits almost flush with the rest of the cabinets and counters
Keep your Leafy Greens Twice as Long*
A Humidity Control System provides a climate zone for leafy greens to last 2-1/2 times longer than standard vegetable drawers. (*Based on internal testing versus similar size vegetable drawers with humidity controls from a leading competitor.)
Unmatched Visibility Meets Undeniable Style
Relish in the bright, uniform glow of the LED Light Wall that spans the back wall of the refrigerator, designed for enhanced visibility of the fresh food section so every item is easy to find.
Flatbread Freezer Compartment
A slim, full width freezer compartment designed to hold flatbread, pizzas, and other uniquely shaped frozen items is one of the many sliding shelves and trays in this three-level storage system.
Glass Dividers in Convertible Drawer
This stylish refrigerator convertible drawer features glass dividers for a clean, aesthetic storage solution that allows for simplified organization.
Built-In WiFi
This sophisticated refrigerator with built-in WiFi allows users to expand on its convenient features and receive alerts when connected to the SmartHQ App.
Advanced Water Filtration System
The included refrigerator water filter reduces 50+ impurities including lead, chlorine, microplastics, and PFOA/PFOS; providing clean, safe drinking water and ice (replacement water filters sold separately - check refrigerator filter compartment for compatible model)
Easy Clean Refrigerator
Your stylish, easy clean refrigerator is simple to keep sparkling clean thanks to a washable drawer liner that can be removed to clean up spills with minimal effort.
TwinChill Dual Evaporators
Curated to fit your needs, this dual evaporator model features refrigerator climate zones that keep all food items perfectly fresh in both the fresh and freezer sections.
Dual-Dispense AutoFill Pitcher
Enjoy chilled, delicious water anytime with a pitcher that automatically refills when placed on its docking station. Two curated pouring options give you quick access to filtered water.
Convertible Drawer with Soft Freeze
Experience true flexibility in this adjustable temperature drawer with 5 customizable temperature settings that range from 23 to 42 degrees: Soft Freeze, Meat, Beverages, Snacks, and Wine Bottles.
TwinChill™ Dual Evaporators
Curated to fit your needs, this dual evaporator model features refrigerator climate zones that keep all food items perfectly fresh in both the fresh and freezer sections.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Center Drawer Features | Removable Drawer Liner |
| Dispenser Features | Dual-Dispense AutoFill Pitcher (BPA-free and dishwasher safe) |
| Control Type | Electronic Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Number of Doors | 4 |
| WiFi Connect | Built-In |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Yes |
| Filter Location | Left door |
| Door Alarm | Yes |
| Temperature Management System | TwinChill™ Evaporators |
| Freezer Cabinet Drawer Features | LED Lighting |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Freezer Door Bins | 1 Tilt-Out |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Center Drawer | Select Temp Convertible |
| Fresh Food Door Features | In Door Autofill Pitcher |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Glass Split |
| Mobility Rollers | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Fresh Food Features | LED Back Lit Wall |
| Configuration | French Door & Double Drawer |
| Refrigerant Type | R600a |
| Dispenser | Internal Water |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Water Filtration | XWFE |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Center Drawer Features | Convertible Drawer |
| Performance Features | Dual Evaporator Cooling |
| Freezer Cabinet Drawer Features | 3 Tiered Baskets |
| Fresh Food Door Features | Door Alarm |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Sealed Low Humidity |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Connected Features | Door Alarm Alerts |
| Center Drawer Features | Electronic Temp Control with 6 Temperature Settings (Soft Freeze, Meats, Beverages, Snacks, Wine, Lock) |
| Center Drawer Features | 2 Tuck Away Sliding Glass Bin Dividers |
| Center Drawer Features | Full-Extension Slides |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Drawer Features | 1 Tilt-Out Door BIn |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Sealed High Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 1 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
| Product Type | 4-Door Refrigerator |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
| Connected Features | Water Consumption Tracking |
| Connected Features | Icemaker On/Off |
| Connected Features | High Temperature Alerts |
| Connected Features | Temperature Adjustments |
| Connected Features | Water Filter Status |
| Connected Features | LED Light Wall Brightness |
| Connected Features | Demand Response |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.51 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.2 cu ft |
| Convertible Drawer Capacity | 2.93 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.74 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Kits | CXQB4H4PNSS - Brushed Stainless |
| Optional Kits | CXQB4H4PNBZ - Brushed Bronze |
| Optional Kits | CXQB4H4PNBT - Brushed Black |
| Optional Kits | CXQB4H4PNCU - Brushed Copper |
| Optional Kits | CXQB4H4PNCG - Brushed Brass |
| Optional Kits | CXQB4H4PNFB - Flat Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 31.75 in |
| Height to Top of Hinge | 69.75 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Overall Width | 35.625 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Overall Depth with Handle | 31.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 382 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.875 in |
| Case Depth Without Door | 24.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 29.25 in |
| Height to Top of Case | 68.625 in |
| Overall Height | 69.875 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Swing | French Door |
| Color Appearance | Matte Black |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Case Color | Gray |
| Handle Design | CAFÉ™ Pro |
| Handle | CAFÉ™ |
| Exterior Design | Contoured Doors |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 624 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 31.75 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 36.75 in. |
| Shipping Weight | 382 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 382 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 568.6 lbs. |
| Total of Cubes | 45.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 568.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












