500 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36'' Easy clean - B36FD50SNS
500 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36'' Easy clean
Model: B36FD50SNS


















360 View
500 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36'' Easy clean
Model: B36FD50SNS
Depth : Standard Depth
Key Features
QuickIce Pro System for fast ice
A convenient Door Ajar Notification
Wide gallon door bins
Control temperature and monitor with Home Connect
Organized Freezer Drawers for optimal storage
Easy to clean stainless steel exterior
Filtered External Ice & Water
QuickIce Pro System: The industry's fastest refrigerator ice maker*, offers freshly filtered ice, replenished fast.Close
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
QuickIce Pro System for fast ice
The innovative QuickIcePro System combines three technologies to produce fresh filtered ice in your refrigerator—fast. *Based on single ice maker production rates during a 24 hour period, measured per IEC standards, when the ice bin was removed. Results may vary depending on operating conditions.
A convenient Door Ajar Notification
Receive a notification on your phone should you accidentally leave your refrigerator door open for an extended time.
Wide gallon door bins
Transparent door bins frame the interior of the refrigerator, creating ample space for all of your needs. This refrigerator boasts six door bins total, three of which are wide gallon door bins, easily accommodating two one-gallon containers each.
Control temperature and monitor with Home Connect
The Home Connect app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.
Organized Freezer Drawers for optimal storage
An ingenious three-tier layered freezer drawer system creates extra storage for frozen items, from pizza boxes to frozen waffles. The new organized shelving system features small, medium, and large options; paired with LED lighting, freezer items are clearly displayed, so food doesn't get buried and forgotten.
Easy to clean stainless steel exterior
Keep your kitchen looking beautiful with an easy to clean stainless steel exterior. Simply wipe with a damp cloth, no stainless steel cleaner necessary.
Filtered External Ice & Water
Exterior water dispenser lets you enjoy pure, fresh water with the touch of a button or tap of your glass or bottle.
QuickIce Pro System: The industry's fastest refrigerator ice maker*, offers freshly filtered ice, replenished fast.Close
Door Ajar Notification: will notify you by alarm and on your phone should you leave the door open.Close
Wide Gallon Door Bins: provide extra storage for gallon sized containers on both doors.
Chiller Drawer: use this full-width drawer with an adjustable divider for extra-cold storage.
LED Lighting: clearly illuminates the contents of your unit in style.
QuickIce Pro System:
The industry's fastest refrigerator ice maker*, offers freshly filtered ice, replenished fast.
VitaFresh Plus:
offers adjustable humidity for the optimal environment for your food.
Bottle Fill:
fill your favorite glass or bottle hands-free using one touch bottle fill.
UltraClarityPro Water Filter:
removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
MultiAirFlow:
maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
QuickIce Pro System™:
The industry's fastest refrigerator ice maker*, offers freshly filtered ice, replenished fast.
VitaFresh Plus™:
offers adjustable humidity for the optimal environment for your food.
UltraClarityPro® Water Filter:
removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
MultiAirFlow™:
maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
Specifications
General
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system |
| Panel Ready | Not Possible |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Color / Material Housing | Grey |
| Refrigerator Gross Capacity | 18.0 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 8.0 Cu Ft |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 26.0 Cu Ft |
| Color | Stainless Steel |
Connectivity
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Design
| Design | Freestanding |
| Installation Type | Freestanding |
Size and weight
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 26.0 Cu Ft |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
Comfort
| Type of Control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Super setting fridge, Temperature display fridge, Temperature for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal door open, |
Connection
| Volts | 110-127 V |
Size and Weight
| Gross Weight | 355.000 lbs |
| Power Cord Length | 67 IN |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 70 " x 35 5/8 " x 32 1/8 " |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 70 " x 36 " x 25 " |
Comfort and Convenience
| Ice Maker | yes |
| Water Filter | yes |
| Ice Storage Capacity | 3 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 12 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
| Sabbath Mode | yes |
Other
| ENERGY STAR® certified | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 355 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 395 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 395 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 576.34 lbs. |
| Total of Cubes | 46.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 576.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











