Serie | 6 36" FS CD FBM, SS - B22CT80SNS
Serie | 6 36" FS CD FBM, SS
Model: B22CT80SNS


































Serie | 6 36" FS CD FBM, SS
Model: B22CT80SNS
Depth : Standard Depth
Key Features
Keep your groceries in perfect view.
Close the door on warm air.
True Counter-Depth for flush installation
Wide gallon door bins
Air Circulation Consistency with MultiAirFlow.
Protects frozen food from defrosting.
Filtered External Ice & Water
Maintain temperature with MultiAirFlow
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Keep your groceries in perfect view.
With LED lighting, you won´t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need – upgrade your fridge with LED lighting today.
Close the door on warm air.
Opening the fridge allows warm air to enter, which can spoil the food inside. Activating the SuperCool function rapidly drops the temperature of the fridge to insulate the food inside. It also makes sure that the new purchases will be cooled more quickly. The temperature is lowered by pushing a button (36 °F at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches off after approximately six hours. Supercool keeps your old and new food fresh through clever anticipation.
True Counter-Depth for flush installation
Sits flush with the countertop, with hidden hinges and discreet, tucked away feet. Sleek, freestanding refrigerators effortlessly look and feel built-in.
Wide gallon door bins
Transparent door bins frame the interior of the refrigerator, creating ample space for all of your needs. This refrigerator boasts six door bins total, three of which are wide gallon door bins, easily accommodating two one-gallon containers each.
Air Circulation Consistency with MultiAirFlow.
With MultiAirFlow, evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from door bins to back corners.
Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The Super Freezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Filtered External Ice & Water
Exterior water dispenser lets you enjoy pure, fresh water with the touch of a button or tap of your glass or bottle.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
UltraClarityPro Water Filter
UltraClarityPro Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
LED lighting: keep your groceries in perfect view.Close
With LED lighting, you won´t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need – upgrade your fridge with LED lighting today.
True Counter-Depth: sits flush with the countertop with hidden hinges.Close
Wide Gallon Door Bins: provide extra storage for gallon sized containers on both doors.
Evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures with MultiAirFlowClose
With MultiAirFlow, evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from door bins to back corners.
XXL capacity:
extra space for your food when you need it.
LED lighting:
keep your groceries in perfect view.
Super Cooling function:
cools new food placed inside faster, thus protecting already cooled food.
Door Open Alarm:
Reminds you if the door is not closed properly.
True Counter-Depth:
sits flush with the countertop with hidden hinges.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Camera | No |
| Home Connect™ | no |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Number of compressors | 1 |
| Design | Freestanding |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Door Options | Left and Right |
| Panel Ready | Not Possible |
| Door Open Indicator | No |
| Installation Type | Freestanding |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Light Wattage - Refrigerator | LED |
Freezing
| Star Rating | 4 |
| Freezing drawers (Stck) | 0 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
Comfort
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x ice cube scoop |
| Shelves for Bottles | No |
| Type of Control | Super setting for freezer, Super setting fridge, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | No |
| Humidifying equipment | |
| Star Rating | 4 |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | No signal |
Connection
| Watts | 817 W |
| Power Cord Length | 62" |
| Fuse protection | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Volts | 120 V |
Comfort and Convenience
| Ice Maker | yes |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Water Filter | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | no |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Sabbath Mode | yes |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 71.88 in. |
| Length | 27.63 in. |
| Weight | 361 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 76.88 in. |
| Shipping Length | 32.63 in. |
| Shipping Weight | 401 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 401 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 508.89 lbs. |
| Total of Cubes | 40.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 508.89 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











