800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator36'' - B21CT80SNS
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator36''
Model: B21CT80SNS









































































800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator36''
Model: B21CT80SNS
Depth : Standard Depth
Replaced By
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36''
Model: B36CT80SNS

$3,499.00
Was$4,299.00Save $800.00 (19%)
Key Features
Full width chiller drawer
Close the door on warm air.
Easy storage and a clear view.
Keep your groceries in perfect view.
True Counter-Depth for flush installation
Auto ice maker
Less cleaning effort with anti-fingerprint finish.
Dispense water and ice always on demand.
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Full width chiller drawer
Store oversized platters with ease until you’re ready to serve them, or store snacks for quick access and easy visibility.
Close the door on warm air.
Opening the fridge allows warm air to enter, which can spoil the food inside. Activating the SuperCool function rapidly drops the temperature of the fridge to insulate the food inside. It also makes sure that the new purchases will be cooled more quickly. The temperature is lowered by pushing a button (36 °F at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches off after approximately six hours. Supercool keeps your old and new food fresh through clever anticipation.
Easy storage and a clear view.
The shatterproof, frameless glass shelves are particularly easy to use, thanks to the smooth pull-out mechanism. And they also give you a clear view of your food at any time.
Keep your groceries in perfect view.
With LED lighting, you won´t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need – upgrade your fridge with LED lighting today.
True Counter-Depth for flush installation
Sits flush with the countertop, with hidden hinges and discreet, tucked away feet. Sleek, freestanding refrigerators effortlessly look and feel built-in.
Auto ice maker
Less cleaning effort with anti-fingerprint finish.
Stainless steel fronts with anti-fingerprint coating are permanently surface-sealed by means of a special final treatment. This protective coating makes fingerprints much more difficult to see; the surface stays clean longer, is much more scratch-resistant and is easier to clean.
Dispense water and ice always on demand.
Enjoying refreshing beverages has never been so easy. Receive chilled water and fresh ice thanks to an integrated Ice and Water dispenser. The Ice and Water dispenser is enabled by a water filter and direct water hook-up.
Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The Super Freezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Ice & Water Dispenser with Tap Connection: Dispense water and (crushed) ice at the push of a button.
Bright All LED Lighting Shines Throughout the Entire Interior
Ice u0026 Water Dispenser with Tap Connection:
Dispense water and (crushed) ice at the push of a button.
Ice & Water Dispenser with Tap Connection:
Dispense water and (crushed) ice at the push of a button.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Camera | No |
Design
| Color | Easy clean stainless steel |
| Number of compressors | 1 |
| Design | Freestanding |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Door Options | Left and Right |
| Panel Ready | Not Possible |
| Door Open Indicator | No |
| Installation Type | N/A |
Size and weight
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 20.8 Cu Ft |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
| Light Wattage - Refrigerator | LED |
Freezing
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Freezing drawers (Stck) | 0 |
Comfort
| Shelves for Bottles | No |
| Type of Control | Super setting for freezer, Super setting fridge, Temperature display fridge |
| Lockable door | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | No |
| Humidifying equipment | |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | No signal |
Connection
| Watts | 420 W |
| Power Cord Length | 67" |
| Fuse protection | 10 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | A8 120V-3 prong rectangular |
| Volts | 115 V |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
General
| ENERGY STAR® certified | no |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 20.8 Cu Ft |
| Refrigerator Gross Capacity | 14.8 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 6.0 Cu Ft |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 4 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 4 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | no |
| EcoMode | no |
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
| Sabbath Mode | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 28.69 in. |
| Weight | 326 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 33.69 in. |
| Shipping Weight | 366 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 366 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 517.36 lbs. |
| Total of Cubes | 41.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 517.36 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











