30-Inch Built-in Fresh Food Column - T30IR900SP
30-Inch Built-in Fresh Food Column
Model: T30IR900SP








30-Inch Built-in Fresh Food Column
Model: T30IR900SP
Replaced By
Built-in Refrigerator Column 30" Built-in Refrigerator Column 30''
Model: T30IR905SP

$8,599.00
Key Features
Delicate Produce Bins provide expanded storage and protects sensitive fruits and vegetables.
All-Leg Leveling enables faster installation
Quick Chill
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closingClose
SoftClose drawers off an ultra-smooth glide when you open or close interior drawers
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Delicate Produce Bins provide expanded storage and protects sensitive fruits and vegetables.
All-Leg Leveling enables faster installation
Quick Chill
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closingClose
SoftClose drawers off an ultra-smooth glide when you open or close interior drawers
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Comfort and Convenience
| Water Filter | no |
| Ice Maker | no |
| SuperCool | yes |
| SuperFreeze® | no |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Sabbath Mode | yes |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
| Camera | no |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 83.75 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 403 lbs. |
| Gross Weight | 403.000 lbs |
| Power Cord Length | 118" |
| Power Cord Length | 118" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 88.75 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 443 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 443 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 430.2 lbs. |
| Total of Cubes | 34.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 430.2 lbs. |
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











