$9,900.00
Was$10,890.00Save $990.00 (9%)
Monogram 30" Panel-Ready Integrated Glass-Door Refrigerator for Single or Dual Installation - ZIK303NPPII
Monogram 30" Panel-Ready Integrated Glass-Door Refrigerator for Single or Dual Installation
Model: ZIK303NPPII



































Monogram 30" Panel-Ready Integrated Glass-Door Refrigerator for Single or Dual Installation
Model: ZIK303NPPII
$9,900.00
Was$10,890.00Save $990.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Convertible lower drawer
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Door Handles and Panels (sold separately)
Monogram unveils first HFC-free refrigerator in the U.S
Freezer drawer with electronic icemaker
LED interior lighting
Adjustable glass shelves
Soft-close freezer and convertible drawers
Illuminated, electronic glass-touch controls
Description
Build, Dimensions & Capacity
Placement Guideline: As a premium built-in unit, it requires a dedicated cutout of 30" W x 80"–84" H x 25" D and a standard electrical supply. The refrigerator's overall dimensions are 29.75" W x 80.375" H x 23.75" D. Allow for a depth clearance of 36.75 inches when the glass door is opened 90 degrees. Because it is panel-ready, custom cabinetry panels and handles must be provided to complete the installation. It is engineered for either a standalone single installation or a side-by-side dual installation for a massive, custom refrigeration wall.
The Monogram ZIK303NPPII is a luxury 30-inch built-in refrigerator featuring a stunning integrated glass door. Designed to seamlessly blend into high-end, professional-grade kitchens, it offers a total capacity of 14.6 cu. ft., with 10.61 cu. ft. dedicated to the main fresh food compartment. The upscale interior is highly organized, featuring adjustable glass dividers and premium soft-close drawers that operate with a smooth, sliding mechanism. Note that this is a heavy, substantial appliance, with a net weight of roughly 486 lbs.
Refrigeration Performance & Convenience
To ensure unparalleled flexibility, the standout feature of this model is its Convertible Lower Drawer. Utilizing independent temperature controls, this bottom compartment can instantly switch operating modes to function as a freezer, a standard fresh food drawer, a dedicated wine chiller, or a beverage center depending on your entertaining needs.
Note: The entire interior is brilliantly illuminated by energy-efficient LED lighting, providing clear visibility through the glass door and throughout the cabin. It also features a concealed, integrated ice maker to keep your drinks chilled without interrupting the aesthetic, and it is fully equipped with Sabbath Mode functionality for religious compliance.
Why Choose Mark’s Appliance?
- Same-day pickup available (if in-stock)
- Local delivery & install
- Free pre-measure service if needed
- Price match guarantee
- Financing available
- We service everything we sell
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Convertible lower drawer
With independent temperature controls can be used to store fresh food, frozen foods, wine or beverages
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Door Handles and Panels (sold separately)
Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with door handles or panels. You will need to choose your handle and panel style separately and order them through a Monogram representative
Monogram unveils first HFC-free refrigerator in the U.S
To use an environmentally friendly refrigerant, R600A, which has a lower global warming impact than hydrofluorocarbon (HFC) refrigerants previously used in household refrigerators
Freezer drawer with electronic icemaker
Includes a removable ice bin and scoop and accommodates everyday freezer items, such as pints of ice cream
LED interior lighting
Gradually brightens and dims when door or drawer is opened and closed, providing clean white illumination that’s both attractive and energy-efficient. Side and top lighting in the upper compartment enhances visibility
Adjustable glass shelves
With aluminum trim provides an elegant and uncluttered appearance
Soft-close freezer and convertible drawers
Smoothly and quietly slide into a secure shut position
Illuminated, electronic glass-touch controls
Make it easy to adjust interior lighting, temperature (Fahrenheit or Celsius), control lock and other settings for all three climate zones
GE water filtration system
Provides clean, fresh-tasting ice cubes
Sabbath mode-capable
Allows the refrigerator to comply with Kosher practices
Self-closing vegetable drawer
Has an innovative sliding mechanism that automatically seals the compartment shut. Two dividers can be adjusted left to right or removed completely to make room for such items as a 13" pizza or deli tray.
Removable beverage rack
Provides a convenient space to chill wines or sparkling water
Child-lock feature
Helps prevent children from changing temperature settings and causing food to spoil
Customizable toekick
Can be fitted with a decorative panel that complements surrounding cabinetry
Certifications
CEC Regulated
California AB-100 Compliant
California Prop 65
Lead Leaching NSF61/AB100 Compliant
Lead Leaching NSF61/AB100 Third Party Certified
Lead Leaching NSF61/AB100 applicable
Rohs Compliant
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Overall Height | 80.375 in |
| Height to Top of Case | 79.875 in |
| Height to Top of Hinge | 80.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 515 |
| Net Weight | 486 |
FEATURES
| Temperature Management Features | Dual Evaporator |
| Control Type | Capacitance Touch Controls |
| Exterior Style | Standard Depth |
| Configuration | Full Door and Double Drawer |
| Refrigerant Type | R-600A - HFC-Free Refrigerant |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | LED |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Below the customizable drawer on the lower-right side of the appliance |
| Temperature Management System | Dual Sealed System |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Total |
| Defrost Type | Adaptive |
| Leveling System | All Corners |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Freezer Cabinet Drawer Features | 1 Freezer Drawer,1 Convertible - Refrigeration or Freezer or Wine,Drawer Divider and Pan |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Sealed,2 Dividers |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable,Removable Beverage Rack |
| Fresh Food Features | Door Alarm,Interior Lighting - Fade on LED |
| Operating Temperature Range F | Top Section: 34-46,Top Drawer: Not to exceed -6 to +6,Second Drawer: -6 to 55 |
| Performance Features | Dual Compressor,Easily Removable Door Gaskets,Sabbath Mode Capable,Child Lock Capable,Toe Kick |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator,Integrated Column Refrigerator |
| Short Description | 30 Integrated Glass Door Refrigerator |
| Water Filtration | GE Water Filtration,Water Filter Indicator Light,XWF or XWFE |
CAPACITY
| Convertible Drawer Capacity | 2.77 cu ft |
| Freezer Drawer Capacity | 1.21 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 10.61 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.60 cu ft |
APPEARANCE
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Style | Glass Door |
| Exterior Design | Framed Glass Door |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKGC3H3PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKGC3H3CNSS) |
| Design Style | Custom Panel |
| Installation | Fully Integrated Installation |
| Color Appearance | Panel Ready |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120v; 60Hz; 15A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 585 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 80.38 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 486 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 85.38 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 526 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 526 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 408.56 lbs. |
| Total of Cubes | 32.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 408.56 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System,Extended 12-Year Sealed System Parts Only,See written warranty for full Details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












