$10,300.00
Was$11,330.00Save $1,030.00 (9%)
Monogram 36" Panel-Ready Integrated Bottom-Freezer Refrigerator- Left Hinge - ZIC363NBVLH
Monogram 36" Panel-Ready Integrated Bottom-Freezer Refrigerator- Left Hinge
Model: ZIC363NBVLH

















Monogram 36" Panel-Ready Integrated Bottom-Freezer Refrigerator- Left Hinge
Model: ZIC363NBVLH
$10,300.00
Was$11,330.00Save $1,030.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Bottom Freezer with Flush Inset Installation
6-Temperature Setting Convertible Drawer
WiFi Connected Refrigerator
2 Humidity-Controlled Vegetable Drawers
Refrigerator Shelves
Factory Installed Ice Maker
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Bottom Freezer with Flush Inset Installation
Sleek design allows the refrigerator to be installed flush with adjacent cabinetry
6-Temperature Setting Convertible Drawer
The convertible middle drawer with 6 temperature settings allows you to choose temperatures best suited for storing cold drinks, meat, snacks, ice cream, produce or frozen items
WiFi Connected Refrigerator
The WiFi refrigerator allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
2 Humidity-Controlled Vegetable Drawers
Enjoy additional storage flexibility with pre-programmed settings that help to preserve food freshness
Refrigerator Shelves
Edge-to-edge glass shelves provide convenient storage and a clean appearance
Factory Installed Ice Maker
Create all the ice you want, anytime you like, with this refrigerator with ice maker
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization with Statement and Minimalist Collection handle options. HANDLES AND STAINLESS PANELS SOLD SEPARATELY.
Certifications
CEC Regulated
California AB-100 Compliant
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
APPEARANCE
| Panel Capability | SS Door Panel Kit ZK3SN369VLH, ZK3SN364VRH |
| Adjustable Rollers | 2 |
| Door Style | Solid Door |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Design Style | Custom Panel & Handles |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSB3H3PVSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSB3H3CVSS) |
| Door Swing | Hinges on Left |
| Installation | Fully Integrated Installation |
| Coil-Free Back | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Panel Capability | SS Door Panel Kit ZK3SN369WLH |
| Color Appearance | Panel Ready |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.71 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.1 cu ft |
| Convertible Drawer Capacity | 2.91 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.45 cu ft |
ACCESSORIES
| Handle Stud Kit | ZKPN |
| SxS Install Heater/Unification Kit | ZKMV |
| Side by Side Install Toe-Kick Kit | 54 ZKK54P,60 ZKK60P,66 ZKK66R,72 ZKK72R |
| Trim Kit | 36 Trim Kit for 24 deep cabinets ZKW36V,72 Trim Kit for 24 deep cabinets ZKW72V |
FEATURES
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Icemaker | Factory-Installed |
| WiFi Connect | Built-In |
| Filter Change Indicator | Display water filter status @ 90% usage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Leveling System | 4 Point (2 adjustable back rollers, 2 adjustable front legs) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total - Glass with Trim |
| Fresh Food Door Bins | 3 Full-Width |
| Configuration | Full Door and Double Drawer |
| Refrigerant Type | R600a |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Water Filtration | GE Water Filtration (XWFE Filter) |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Bottom Drawer | Yes, Freezer w/IM,Plastic Interior,One Adjustable Divider |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,Google Home |
| Control Type | Integrated,Upfront Capacitance Touch Controls |
| Exterior Style | Built-In,Standard Depth |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides,Soft-Close |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Half-Width Adjustable Humidity Drawers,Full-Extension Soft-Close Slides |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins,Full-Width |
| Fresh Food Features | Display Temp Setpoint,Door Alarm,Filter-Change Indicator,Interior Lighting - Ramp Up LED 4,Sabbath Mode Status |
| Middle Drawer | Yes, Convertible; Plastic Interior,6 Settings (Hard Freeze [sync w/freezer], Soft Freeze/Gelato, Meats, Cold Beverages, FF/Snack, Produce |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator,Built-In Refrigerator |
| Temperature Management Features | Multi-Shelf Air Management Tower,Independent Temperature Controls,Dual Evaporator |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24.75 in |
| Height to Top of Hinge | 83.5 in |
| Overall Width | 35.75 in |
| Overall Height | 83.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 621 |
| Net Weight | 500 |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 654 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 36 dBA |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System,Extended 12-Year Sealed System Parts Only,See written warranty for full Details |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 83.5 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 500 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 88.5 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 540 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 540 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 531.52 lbs. |
| Total of Cubes | 42.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 531.52 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











