$9,500.00
Was$10,450.00Save $950.00 (9%)
Monogram 30" Integrated Panel-Ready Refrigerator (for Single or Dual Installation) - ZIC303NPPII
Monogram 30" Integrated Panel-Ready Refrigerator (for Single or Dual Installation)
Model: ZIC303NPPII



























Monogram 30" Integrated Panel-Ready Refrigerator (for Single or Dual Installation)
Model: ZIC303NPPII
$9,500.00
Was$10,450.00Save $950.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Dual-refrigeration system
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Convertible lower drawer
Monogram unveils first HFC-free refrigerator in the U.S
Freezer drawer with electronic icemaker
LED interior lighting
Adjustable glass shelves
Soft-close freezer and convertible drawers
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual-refrigeration system
Provides precise and customizable climate control with three independent temperature-management zones
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Convertible lower drawer
With independent temperature controls can be used to store fresh food, frozen foods, wine or beverages
Monogram unveils first HFC-free refrigerator in the U.S
To use an environmentally friendly refrigerant, R600A, which has a lower global warming impact than hydrofluorocarbon (HFC) refrigerants previously used in household refrigerators
Freezer drawer with electronic icemaker
Includes a removable ice bin and scoop and accommodates everyday freezer items, such as pints of ice cream
LED interior lighting
Gradually brightens and dims when door or drawer is opened and closed, providing clean white illumination that’s both attractive and energy-efficient. Side and top lighting in the upper compartment enhances visibility
Adjustable glass shelves
With aluminum trim provides an elegant and uncluttered appearance
Soft-close freezer and convertible drawers
Smoothly and quietly slide into a secure shut position
Illuminated, electronic glass-touch controls
Make it easy to adjust interior lighting, temperature (Fahrenheit or Celsius), control lock and other settings for all three climate zones
GE water filtration system
Provides clean, fresh-tasting ice cubes
Sabbath mode-capable
Allows the refrigerator to comply with Kosher practices
Self-closing vegetable drawer
Has an innovative sliding mechanism that automatically seals the compartment shut. Two dividers can be adjusted left to right or removed completely to make room for such items as a 13" pizza or deli tray.
Three adjustable door bins
Make it easy to organize and access beverages, condiments and other convenience items
Removable beverage rack
Provides a convenient space to chill wines or sparkling water
Child-lock feature
Helps prevent children from changing temperature settings and causing food to spoil
Certifications
CEC Regulated
California AB-100 Compliant
California Prop 65
Lead Leaching NSF61/AB100 Compliant
Lead Leaching NSF61/AB100 Third Party Certified
Lead Leaching NSF61/AB100 applicable
Rohs Compliant
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Overall Height | 80.375 in |
| Height to Top of Case | 79.875 in |
| Height to Top of Hinge | 80.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 515 |
| Net Weight | 486 |
FEATURES
| Temperature Management Features | Dual Evaporator |
| Control Type | Capacitance Touch Controls |
| Exterior Style | Standard Depth |
| Configuration | Full Door and Double Drawer |
| Refrigerant Type | R-600A - HFC-Free Refrigerant |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | LED |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Below the customizable drawer on the lower-right side of the appliance |
| Temperature Management System | Dual Sealed System |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Total |
| Defrost Type | Adaptive |
| Leveling System | All Corners |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Freezer Cabinet Drawer Features | 1 Freezer Drawer,1 Convertible - Refrigeration or Freezer or Wine,Drawer Divider and Pan |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Sealed,2 Dividers |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable,Removable Beverage Rack |
| Fresh Food Door Bins | 3 Total,Adjustable |
| Fresh Food Features | Door Alarm,Interior Lighting - Fade on LED |
| Operating Temperature Range F | Top Section: 34-46,Top Drawer: Not to exceed -6 to +6,Second Drawer: -6 to 55 |
| Performance Features | Dual Compressor,Easily Removable Door Gaskets,Sabbath Mode Capable,Child Lock Capable,Toe Kick |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator,Integrated Column Refrigerator |
| Short Description | 30 Integrated Refrigerator |
| Water Filtration | GE Water Filtration,Water Filter Indicator Light,XWF or XWFE |
CAPACITY
| Convertible Drawer Capacity | 2.77 cu ft |
| Freezer Drawer Capacity | 1.21 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 10.48 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.50 cu ft |
APPEARANCE
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Style | Solid Door |
| Exterior Design | Flat Doors |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKGC3H3PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKGC3H3CNSS) |
| Design Style | Custom Panel |
| Installation | Fully Integrated Installation |
| Color Appearance | Panel Ready |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120v; 60Hz; 15A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 534 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 80.38 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 486 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 85.38 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 526 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 526 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 408.56 lbs. |
| Total of Cubes | 32.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 408.56 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System,Extended 12-Year Sealed System Parts Only,See written warranty for full Details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











