$7,039.00
30-inch Built-in Stainless-steel Panel-ready Bottom Mount Refrigerator - XRF3016BBPSS
30-inch Built-in Stainless-steel Panel-ready Bottom Mount Refrigerator
Model: XRF3016BBPSS














30-inch Built-in Stainless-steel Panel-ready Bottom Mount Refrigerator
Model: XRF3016BBPSS
$7,039.00
Key Features
Flush Hinge Install Benefits
Digital Display
Soft-close Drawers
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Flush Hinge Install Benefits
A refrigerator with a 90-degree opening flush hinge, allowing for seamless installation that aligns perfectly with surrounding cabinetry.
Digital Display
A large and easily readable digital display for convenient monitoring of settings and temperatures.
Soft-close Drawers
Soft-close Drawers ensuring gentle and silent closing.
Specifications
Technical Details
| Total Capacity (cu. ft.) | 16.1 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 11.6 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 4.5 |
| Amperage or Current (A) | 15A |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Plug Type | 3-Prong Grounding Plug |
| Power Cord Length (in.) | 86.6 |
| Energy consumption | 551 kwh/yr |
General Properties
| Number Of Doors | 2 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Number Of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Door Bins | 3 (2+1 Gallon Bins) |
| Adjustable Racks & Removable Shelves | 2 |
| Shelf Material | Glass |
| Reversible Door Swing | Yes |
| Soft Closing Drawer Feature | Yes |
| Water Filter | Yes |
| Lighting | LED |
| Freezer Defrost Process | Automated Defrosting |
| Refrigerator Adjustable Temp | +36°F(2°C) to +46°F(8°C) |
| Chiller Zone Adjustable Temp | +30°F(-1°C) to +41°F(5°C) |
| Freezer Adjustable Temp | +5°F(-15°C) to -11°F(-24°C) |
Dimensions
| Product Dimensions (HxWxD) (in.) | 29-3/4” x 23-5/16” x 83-9/16” |
| Package (HxWxD) (in.) | 32-5/16” x 26-3/8” x 90-9/16” |
| Product Height To Top Of Refrigerator (in.) | 83-1/2” |
| Cutout Dimensions (HxWxD) (in.) | 30” x 25” x 84” |
Stainless Steel Door Panels with Handle Set for XRF3016BBP (DKXRF3016BBP-SS)
| Fridge Door Dimensions (WxHxD) | 29-3/4 x 51-1/16 x 3/4 |
| Weight (lbs.) | 38.8 |
| Freezer Door Dimensions (WxHxD) | 29-3/4 x 28-11/16 x 3/4 |
| Weight (lbs.) | 23.8 |
Weight
| Product Weight (lbs) | 342 lbs |
| Package Weight (lbs | 386 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











