$1,348.00
Was$1,499.00Save $151.00 (10%)
24-inch Wide Garage-Ready Bottom-Freezer Refrigerator - 12.9 cu. ft. - WRB543CMJZ




























360 View
24-inch Wide Garage-Ready Bottom-Freezer Refrigerator - 12.9 cu. ft.
Model: WRB543CMJZ
$1,348.00
Was$1,499.00Save $151.00 (10%)
Key Features
TotalCoverage cooling
Exterior digital temperature controls
Garage Ready
Fast Drink option
Fast Cool option
Auto hibernate mode
Deli drawer
Frameless glass shelves
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
TotalCoverage cooling
Keep shelves cold with multi-flow vents that direct fresh, chilled air throughout the refrigerator with TotalCoverage cooling.
Exterior digital temperature controls
Easily adjust the temperature without opening the refrigerator door with digital temperature controls that are as easy to clean as they are to use.
Garage Ready
Designed with an electronic damper to withstand a range of temperatures from 38 - 110°F so you can place it where you want it.
Fast Drink option
Chill drinks fast in the freezer. A helpful tone will remind you after 30 minutes so you can grab properly chilled drinks when you need them, even for last-minute guests.
Fast Cool option
Quickly lower the refrigerator temperature with the push of a button when you need to rapidly cool freshly bought groceries or other foods.
Auto hibernate mode
This technology adjusts the temperature inside the refrigerator based on how often the door is opened so that it operates efficiently while you’re away.
Deli drawer
Store plenty of meat and cheese with a deli drawer.
Frameless glass shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Large freezer drawer
With ample room for frozen meals or even a frozen turkey, enjoy more meal flexibility with a large freezer drawer.
Gallon door bin
Free up shelf space with a gallon door bin that fits items like a 2-liter soda bottle or gallon of milk, giving you flexibility when and where you need it.
LED interior lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it’s supposed to.
Adaptive defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Control Lock mode
Easily avoid unintended use by holding down the control lock button for 3 seconds to lock the refrigerator controls.
Reversible doors
Access food from either direction with doors that can hinge on the right or left.
Flexi-Slide™ bins
Make space for tall condiments and wine bottles in the door with bins that quickly and easily slide up or down, even when fully loaded.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.42 ft³ |
| Total of Cubes | 28.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 353.36 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 353.36 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | Yes |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Base Grille Color | Grey |
| Cabinet Color | Grey |
| Door Color | Stainless Finish |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | Silver |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Pocket Handle |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer |
| Door Style Configuration | Bottom Freezer |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | N/A |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass, 1 Slide-Out Glass, 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Adjustable Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 2 Adjustable Partial-Width |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 24.38 in. |
| Height | 71 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 160.5 lbs. |
| Cabinet Width | 24 in |
| Depth Excluding Doors | 24 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 71 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.313 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.375 in |
| Gross Weight | 160.5 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 68.5 in |
| Net Weight | 154.8 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26 in. |
| Shipping Height | 72.6 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 3.62 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 12.9 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
Freezer Details
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Middle Plastic, 1 Full Width Upper Plastic |
Capacity
| Volume | 33.099 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











