5.3 Cu. Ft. Top Load Washer with Impeller - WTW6150PB
5.3 Cu. Ft. Top Load Washer with Impeller
Model: WTW6150PB




































5.3 Cu. Ft. Top Load Washer with Impeller
Model: WTW6150PB
Key Features
Smooth Impeller
Deep Water Wash Option
EasyView™ Full-Width Slow-Close Glass Lid
Smooth Spiral Stainless Steel Wash Basket
ENERGY STAR® Certified
Expanded Finishes
5.3 Cu. Ft. Capacity
Extra Rinse Option
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Smooth Impeller
Give clothes a thorough yet gentle clean. Designed so clothes have more room to move, the surface and vanes also help drive clothes from the outer rim to the center, where the deepest cleaning happens.
Deep Water Wash Option
Get more water to help break down loose soils. This option automatically adds more water to your load, so heavily soiled clothes get an optimal clean.* *Bulky Items Cycle only available with deepest water level.
EasyView™ Full-Width Slow-Close Glass Lid
Enjoy a clean, streamlined look with the slow-close, see-through lid that lets you easily check on your load while it’s washing.
Smooth Spiral Stainless Steel Wash Basket
Help protect fabrics with this stainless steel wash basket that gently guides clothes during the wash.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Expanded Finishes
Choose from a traditional finish like White or elevate your laundry space with the new Volcano Black finish. Available in a matching washer and dryer set, this sleek and stylish matte black finish will complete the look of your laundry room.
5.3 Cu. Ft. Capacity
Wash more than 3 baskets of clothes in a single load* thanks to our washer with 5.3 Cu. Ft. Capacity. You’ll even have the space you need for bulky items like comforters.*Based on a 7-lb load.
Extra Rinse Option
Ensure dirty loads get the care they need with an extra rinse to wash away any lingering soils or detergent.
Quick Wash Cycle
Your small, lightly soiled loads will be clean in as little as 30 minutes with the Quick Wash Cycle.**Based on a 3-lb load.
Single Load Dispenser
Add detergent and fabric softener to their designated compartments so each gets dispensed at just the right time during the cycle.
Lid Lock
Unlock the lid any time simply by pressing the Start/Pause button. The lid automatically locks when the load sensing phase begins, at which point the Lid Lock icon on the console is illuminated.
Clean Washer with affresh® Cycle
Run the Clean Washer with affresh® Cycle every 30 washes with an affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Specifications
Details
| Internal Heater | No |
| Pedestal Options | No |
| Water Faucet | No |
| Hoses Included | Yes, Drain |
| Maximum Spin Speed | 850 |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | N/A |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Suspension System | Hung Spring Damper |
| Wash Action | Impeller |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 4 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 6 |
| Number of Water Levels | 3 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Temperature | Cold |
| Temperature Selections | Cold; Cool; Hot; Tap Cold; Warm |
| Water Levels | Auto Sensing; High; Medium |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Backguard |
| Control Type | Push Button |
| Electronic Display Type | LED |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 10 |
| Programmable Cycle | No |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items; Clean Washer with affresh; Delicates; Drain & Spin; Heavy Duty; Normal; Quick Wash; Towels; Whites; Wrinkle Control |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 340 |
| IMEF | 3.04 |
| IWF | 6.25 |
| prop65 | Standard |
Performance Details
| Motor Horsepower | 9/10 HP |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Other
| Capacity (DOE) US | 5.3 |
| Capacity IEC Canada | 6.1 |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 27.38 in. |
| Height | 42.75 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 151 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 28 in |
| Gross Weight | 151 lbs |
| Height with Lid Open | 57-1/4 in |
| Maximum Height | 42-3/4 in |
| Minimum Height | 47-7/8 in |
| Net Weight | 135 lbs |
| carton depth | 29.25 |
| carton height | 45.63 |
| carton width | 28.88 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 45.63 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 235.74 lbs. |
| Total of Cubes | 18.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 235.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










