$943.00
Was$999.00Save $56.00 (6%)
5.2 cu. ft. Smart Pet Pro Top Load Washer - MTW7405RR
$943.00
Was$999.00Save $56.00 (6%)
This model is on display at:
Key Features
Pet Pro System
Maytag Pet Pro Washer
Pet Pro Filter
*5-yr limited parts & labor warranty plus additional 5-yr limited parts warranty on drive motor & stainless steel wash basket. See product warranty for details
Extra Power Option
Built-In Water Faucet
Deep Fill Option
Sanitize with Oxi Cycle
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Pet Pro System
Conquer pet hair like a pro with the Maytag® Pet Pro System. The built-in Pet Pro Filter in the washer visibly removes pet hair, while the lint trap in the dryer traps and removes pet hair, load after load.
Maytag Pet Pro Washer
The Pet Pro Washer is engineered to remove loads of pet hair with the Pet Pro option and built-in Pet Pro Filter.
Pet Pro Filter
The built-in Pet Pro Filter visibly removes pet hair
*5-yr limited parts & labor warranty plus additional 5-yr limited parts warranty on drive motor & stainless steel wash basket. See product warranty for details
We confidently back this dryer for five years of dependability with our ultimate warranty: a 5-year limited parts and labor warranty followed by an additional 5-year limited parts warranty on the drive motor and drum.*Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.
Extra Power Option
Extra Power option boosts stain fighting on any wash cycle with an intense pre-wash and extra agitation so you can walk away while stains wash away.
Built-In Water Faucet
The built-in water faucet rinses, spot treats or soaks clothes right in the washer—no extra steps needed. After three hours, the water drains, leaving clothes ready for the wash cycle.
Deep Fill Option
Get more water when you want it with the Deep Fill option. The extra water works with robust wash action to saturate loads, loosen stains and help soak away tough messes.
Sanitize with Oxi Cycle
Sanitize Cycle with Oxi removes 99.9% of odor causing bacteria**Bacteria tested were S. hominins , S. epidermis, C. jeikeium and S. haemolyticus
Smart Appliance
GET THE MAYTAG™ APP to stay in control and efficiently manage laundry from anywhere.*Stay on top of laundry with end of cycle notifications on your smart device to ensure finished loads aren’t left behind. Get step-by-step pretreating instructions in the Stain Guide to take on everyday tough stains and maximize the power of your Maytag® appliances.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Quick Wash Cycle
Strapped for time? Using extra high-spin speeds, the Quick Wash cycle cleans small, lightly soiled loads in 30 minutes.* Get clean clothes fast by pairing it with the Quick Dry cycle on matching Maytag® dryers. *Based on a 3-lb load.
Quick Wash and Dry
Pair Quick Wash + Quick Dry to get a small load of clothes clean and dry in 60min**Based on a 3-lb load.
Direct Drive Motor
The direct drive motor not only has the power to handle large loads, it's backed by our 10-year limited parts warranty.*Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.PIM (or .com) disclaimer: *See product warranty for details
Auto Sensing
Auto Sensing adjusts the water level for each load to provide efficient cleaning.
Slow-close glass lid
Keep track of the action inside your washer with the slow-close glass lid. It offers a clear view of laundry and closes softly without slamming.
Power™ Agitator
Trust the Power™ agitator to knock the stubborn out of stains. A 360-degree wash action keeps clothes moving to help break up messes.
5.2 CU. F.T.
Tackle your largest loads with 5.2 cu. ft. capacity
Laundry Notifications
Stay on top of laundry with end of cycle notifications on your smart device to ensure finished loads aren’t left behind.*WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Custom cycles
Create your favorite cycles and save them to the Maytag™ App. Easily access your favorites from the app and set them as the custom cycle on your appliance.**WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Cycle Memory
Start your next load quickly with Cycle Memory, which automatically saves your last load preference for every cycle.
Stain Guide
Get step-by-step pretreating instructions in the Stain Guide to take on everyday tough stains like grass, spaghetti sauce, wine and more in the Maytag™ App.*.*WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect. Select stains only.
Advanced Vibration Control
Advanced Vibration Control helps keep noise to a minimum load after load, with powerful shock absorbers and springs
Clean Washer with affresh® cycle
Run the Clean Washer with affresh® cycle every 30 washes with an affresh® Washer Cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
Stainless Steel Wash Basket
The stainless steel wash basket is built tough to tackle years of washes. It’s also backed by our 10-year limited parts warranty.*Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.
American Company for Over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
American Pride
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These washers are proudly assembled by hard-working employees in Clyde, Ohio.
10-year limited parts warranty, see product warranty for details
We don't just tell you a Maytag® washer will get your clothes clean for years: we confidently back our washers with a 10-year limited parts warranty* on the direct drive motor and stainless steel wash basket.*See product warranty for details*Visit maytag.com for warranty details.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Knob and Button |
| Electronic Display Type | Color LCD |
| End of Cycle Signal | Programmable |
| LCD Touch Screen | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 12 |
| Programmable Cycle | Yes |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Colors, Custom Cycle, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Sanitize with Oxi, Towels, Whites |
Details
| Fabric Brush | No |
| High Efficiency | Yes |
| Internal Heater | No |
| Recirculation(visible) | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | Yes |
| LED Color | White |
| Lid/Door Finish | Edge Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 6 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | Drawer |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Fan Type | N/A |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Dispense System | Bleach, Detergent, Fabric Softener |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Modifiers
| Delay Start | Up to 12 hours |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 5 |
| Number of Spin Speeds | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 11 |
| Number of Water Levels | 4 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Options | Yes |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast, Medium, Off |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
| Water Levels | Auto, High, Max, Medium |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | WiFi |
| Connectivity | Amazon Alexa, Google Assistant |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Dimensions
| Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Capacity (DOE) US | 5.2 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 6 cu. ft. |
| Depth | 27-7/8 in |
| Gross Weight | 151 lbs |
| Height | 42 in |
| Height with Lid Open | 58-1/4 in |
| Maximum Height | 42-7/8 in |
| Minimum Height | 42 in |
| Net Weight | 141 lbs |
| Width | 27-3/8 in |
Options
| Washer Option Selections | Deep Fill, Delay Wash, End of Cycle Signal, Extra Power, Extra Rinse, Fabric Softener, Pet Pro, Remote Enable, Sales Demo Mode, Soil Level, Wash Temp |
Features
| Washer Features | Built-in Water Faucet, Deep Water Options, Extra Power Button, Pet Pro Option, Power™ Agitator, Quick Wash Cycle, Sanitize Cycle, Smart Capable Appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











